*Batman’da havaların ısınmasıyla yaylalara çıkmaya hazırlanan göçerler, koyun kırkma mevsiminin başladığını söyledi. Geçimini koyun kırkma işinden sağlayan Adnan Behlan: “Günde ortalama 100 ila 150 koyun kırkıyoruz. Aldığımız yevmiye ise 1400 lira” dedi.

“YILDA BİR KEZ KOYUN KIRKILIYOR”
Havaların ısınmasıyla birlikte yayla hazırlığı yapan Batman Ovası’ndaki göçerler, koyun kırkmaya başladı. Koyun kırkma döneminin başladığını belirten göçerler, daha çok verim alabilmek için de küçükbaş hayvanların yünlerini kırkıyor. 20 Yıldır geçimini koyun kırkma işinden sağladığını belirten 39 yaşındaki Adnan Behlan, “Kış mevsimini sıcak bölgede geçiren göçerler, sürülerini yaylalara çıkarmadan önce koyun kırkmaya başlıyor. Şimdi koyun kırkma zamanıdır. Günde ortalama 100 ila 150 aralarında kırktığımız koyundan 1400 TL yevmiye alıyoruz” diye konuştu.

YÜNLER SATILIYOR
Hayvanların kırkma işleminden sonra elde edilen yün kilosunun 5 TL’den satıldığını ifade eden Behlan, şunları kaydetti: “Yünlerin bir bölümü Batman piyasasında satılıyor. Bir bölümü de Mersin, Sivas ve Uşak’a kadar gönderiliyor. Ayrıca yünler, bu mevsimde düğünlerde kullanmaları için de hediye ediliyor. Yılda bir kez koyunlar kırkılıyor. Yapılan kırkma hayvanın hem yükünü hafifletiyor hem de hastalıklara karşı korunması sağlanıyor. Koyunların kırkılması, hayvanların sıcak havalarda daha rahat hareket etmesini sağlıyor.”

BELEDİYE’DE GÖREVLENDİRME SÜRESİ SONA ERDİ BELEDİYE’DE GÖREVLENDİRME SÜRESİ SONA ERDİ

BİR KOYUNDAN 2 KİLO YÜN
Koyun kırma işleminin bu mevsimde başladığını söyleyen Behlan: “Bir koyun da ortalama 1,5 ile 2 kilo yün çıkarıyoruz. Bu yünler temizledikten sonra ihtiyaca göre yastık, yorgan ve keçe olarak kullanılıyor. Hayvancılık kolay bir meslek değil. Hayvanları kırkmak için sabahları erken saatlerde işe başlıyoruz,  akşam saatlerine kadar koyun kırkmayı sürdürüyoruz. Sürü sahipleri, yaylaya çıkmadan önce hayvanların kırkma işini tamamlıyor ardından uzun yolculuğa başlıyor. Yünden çıkan koyun canı rahatlar ve ferahlar, çok hızlı gelişir. Koyunları kırmadığınız zaman mikrop kapar v e hayvanlar parazitlerle hastalık kapar. Yaylaya çıkmadan her sürü sahibi bu işlemi yapmak zorunda” dedi.