**1997 Yılında Batman’a büyük ibadet evi kazandıran iş insanı merhum Şevket Başak, dönemin Valisi Necati Develioğlu tarafından plaketle ödüllendirilmişti. İşte Batman’ın 2000’li yılları öncesinden 4 fotoğraf karesi daha.

BİR BAŞKANIN CENAZE TÖRENİ

Tarih 7 Aralık 1998. Dönemin Batman Valisi Temel Koçaklar, Batman’ın eski Milletvekilleri Faris Özdemir, Alaattin Sever Aydın, Van eski Milletvekili Fethullah Erbaş ve Belediye personeli ile kalabalık kitle Batman eski Belediye Başkanı Salih Gök’ün cenaze töreninde buluşmuştu. Seyitler Mahallesi’ndeki Bozo oğulları mezarlığına kalabalık sığmamıştı. Görevi başında geçirdiği kalp krizi sonucu hakkın rahmetine kavuşan Gök’e, sevenleri yas tutmuştu. Bu karede yer alanların çoğu emekli oldu. Bazı simalar da aktif siyasetten uzaklaştı.

BEKLEME SALONU BÖYLE HAZIRLANIRDI

1995 Yılına kadar Batman Havalimanı’nda yolcu bekleme salonu yoktu. Üst düzey bürokratlar ve yolcular, 50 kişinin sığmayacağı bir alanda uçak beklerdi. 1995 Yılında eski Tekel Başmüdürlüğü tesisleri içinde yapılan apron, Batmanlılara az da olsa nefes aldırmıştı. Havalimanı meydanı içindeki eski bekleme salonu zaman zaman Cumhurbaşkanı, Başbakan ve üst düzey bürokratlar için de özel koltuklar yerleştirilir, beton zemine de tiftik halılar serilirdi. Eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Batman Barajı’nın açılışı için havalimanına gelmeden önce eski bekleme salonu böyle hazırlanmıştı.

TÜTÜNCÜLER POLİTİKACILARI CAN KULAĞIYLA DİNLERDİ

Bir zamanlar Batman’da prim yapan ürün, tütündü. Mart ayında tütün piyasasının açılışı eski Tekel Başmüdürlüğü bahçesinde yapılırdı. İlk Milletvekilliği döneminde 1997 yılında dönemin Tekel’den Sorumlu Devlet Bakanı Eyüp Aşık’ı Batman’a getiren petrol şehrinin iz bırakan politikacılarından merhum Ataullah Hamidi idi. Şimdilerde ‘Tekstil Kent’e dönüşen eski Tekel Başmüdürlüğü bahçesinde toplanan tütün üreticilerine seslenen eski Milletvekili merhum Hamidi, objektiflerimize böyle yansımıştı.

90’LARDA EN BÜYÜK CAMİYİ BAŞAK YAPMIŞTI

Uzun yıllar Ankara’da yaşamını sürdüren Batmanlı iş insanı Şevket Başak, 1990’ların ortalarında Belde Mahallesi’ne bölgenin en büyük ibadet evini kazandırmıştı. Batman’ın en büyük semtlerinden olan Belde’ye kazandırdığı ibadet evinin açılışına eski Diyanet İşleri Başkanı M. Nuri Yılmaz da katılmıştı. Dönemin Batman Valisi Necati Develioğlu, 27 yıl önce ibadete açılan caminin açılışında Başak’a, plaket vermişti. İş insanı Başak, vefatından önce memleketi Batman’a yerleşmişti. Uzun bir süre önce hakkın rahmetine kavuşan Başak’ın vaziyeti üzerine cenazesi camiinin bahçesinde defnedilmişti.

Kaynak: HABER MERKEZİ