**İHD Batman Şubesi, 8 Mart Dünya Kadınlar gününe basın açıklamasıyla dikkat çekti. Açıklamayı okuyan İHD Eş Şube Başkanı Rümeysa Deniz Kaya: “Bizler her zaman olduğu gibi toplumsal cinsiyet eşitliğini savunmaya devam edeceğiz” dedi.

“CİNAYETLERİN NEDENİ
CEZASIZLIK POLİTİKASIDIR”
İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şubesi, 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle basın açıklaması gerçekleştirdi. İHD yöneticilerinin katıldığı açıklamayı Eş Şube Başkanı Rümeysa Deniz Kaya okudu. Kaya, açıklamada özetle şu görüşlere yer verdi: “Kadın cinayetlerinin ana nedenlerinden biri hatta en büyük nedeni cezasızlık politikasıdır. Bizler her zaman olduğu gibi toplumsal cinsiyet eşitliğini savunmaya devam edeceğiz. Depremlerin üzerinden bir ay geçti. Bu bir ayda, zamanında arama kurtarma yapılmadığı için on binlerce insan ölüme terk edildi. Evi/yurdu yıkılan, yakınlarını kaybeden sayısız insan yeterli ve sağlıklı barınma alanları oluşturulmadığı için soğukta sokakta bırakıldı.”

“DEPREMDE EN ÇOK KADINLAR
VE ÇOCUKLAR ETKİLENDİ”
Açıklamanın devamında şöyle denildi: “Bütün afet dönemlerinde olduğu gibi sağlıklı ve güvenli barınma alanları yaratılmadığı için güvenliksiz koşullarda, korkarak ve her türlü şiddete açık halde kalan kadınlar ve çocuklar etkilendi, hijyenik olmayan koşullar sağlık sorunları yaratmaya başladı. Kız çocukları için istismar riski attı. Cinsiyetçi iş bölümü daha çok artarak çocukların, hastaların, yaşlıların bakım yükümlülüğü kadınlara bırakıldı. Ped, temiz iç çamaşırı, sabun, şampuan, temiz su, duş, tuvalet gibi zorunlu ihtiyaçlara erişimde yaşanan sorunlar yaşam mücadelesindeki zorlukları kat kat arttırdı. Dayanışmadan da birbirimizden de hiçbir zaman vazgeçmedik, bu zor zamanlarda da vazgeçmeyeceğiz.” (Altan Ayaz)

Editör: Yunus Yasak