*Resmi rakamlara göre 350 bin, kayıt dışı rakamlara göre ise 400 bin Batmanlı ‘Megakent İstanbul’da yaşıyor. Batmanlı gurbetçiler, İstanbul’un dört bir yanında kalıyor. Sultangazi’den Beyoğlu’na, Levent’ten Üsküdar’a dek hemen hemen İstanbul’un tüm semtlerinde oturan gurbetçilerimiz var…

*Gurbetçilerin çoğu ‘Dernek’ ve ‘Federasyon’ çatısı altında bir araya gelmeleri ‘birlikte’lik için önemli bir adım. İlçeden belde’ye, Köy’den mezraya kadar kültür-dayanışma derneklerini kuran İstanbul’daki Batmanlılar, yıllar önce yerleştikleri ‘Megakent’e eskisi gibi de sıcak bakmıyor…

TAŞI TOPRAĞI ALTIN DEĞİLMİŞ!

Daha çok 1980’lerin başında ‘Petrol Kenti’nden göç yolculuğunun başladığı ‘Megakent’ İstanbul’da 400 bin Batmanlı var.

Petrol şehrinin hemen hemen tüm ilçe, belde ve köy-mezralarından İstanbul’a yerleşen Batmanlıları İstanbul’daki tüm semtlerde görebilmek mümkün.

Son 40 ve 50 yılda İstanbul’a yerleşen Batmanlılar, ‘Birlikte’lik için STK’ların çatısı altında toplanmışlar.

Bir Federasyon, bir de ‘Platform’ olmak üzere toplam 20 Batmanlı Derneğin olduğu İstanbul’da, Batman’ın büyük ilçesi Kozluk Kültür-Yaşatma Derneği’nin başında avukat Nizamettin Çelik var.

400 Üyeye sahip Kozluk Kültür ve Yaşatma Derneği Başkanı avukat Çelik, son dönemlerde ekonomik sıkıntılar ile deprem korkusundan birçok ailenin de ‘tersine dönüş’ hazırlığında olduğunu söylüyor ve ekliyor:

“Hemşehrilerimiz, eskisi gibi buraya kendisine kalıcı gözle bakmıyor artık. Burada çalışıp emekli olup kendisine ev alanlar bile evlerini kiraya verip Batman’a dönmek istiyor.”

1990’ların başında Batman’dan Sultangazi semtine yerleşen Kozluk-Karaoğlak (Xedire) köyünden Şirin Özel, her yıl iki ya da üç kez geldiği Batman’a olan tutkusunu şöyle özetliyor:
“Batman’ın Bayraklı ile Yolağzı (Davudiye) köyü yakınlarında yıllar önce yaptığım ve şimdilerde atıl durumdaki çiftliğimde örnek bir villa yapmak istiyorum. İstanbul’un trafiği başta olmak üzere deprem korkusu ve diğer sorunlar bizi bezdirdi. İstanbul’un taşı toprağı altın değilmiş…”

“TERSİNE DÖNÜŞE HAZIRLANAN ÇOK…”

30 Yıl süreyle Sultangazi’de esnaflık yapan Yavuz Özel de son birkaç ayda çevresinden çok sayıda kişinin Batman’a dönüş yaptığının altını çiziyor:

“Oturduğum Sultangazi’de evlerin kiraları 15 ila 20 bin lira arasında değişiyor. Her şey ateş pahası. Kiraya mı çalışacağız? Elektrik, doğalgaz ve su parası ise ayrı bir dert. Burada geçim her geçen gün zorlaşıyor. Haliyle birçok kişi artık memlekete dönmenin hazırlığında.”

İstanbul İluh-Batman Dernekler Federasyon Başkanı Sabahattin Diril, 18 derneğin bağlı olduğu Federasyonun başında.

Diril, Federasyonun hayata geçirmeyi planladığı ‘proje’lere dikkat çekiyor.

Son birkaç ayda İstanbul’un çeşitli semtlerinden Batman’a dönüş yapanların sayısı 2500 kişiyi bulmuş.

Tersine göç edenlerin sayısı daha da artacak gibi.

İstanbul’da seçimler öncesinde ölümle sonuçlanan olayın ardından husumetli iki ailenin ‘Barış’ töreni sonrası görüştüğümüz Batmanlı simalarla ayaküstü de olsa sohbetlerimiz de hep ‘Batman’ vardı.

Taksim-Beyoğlu’nda inşaat sektöründe müteahhitlik yapan Hakim Çiçek, gençlik yıllarında yolunu tuttuğu İstanbul’dan bir daha da kopmamış.

Çocukluğu Batman’ın Bağlar Mahallesi’nde geçen Çiçek, şimdilerde ise Beyoğlu’nun göbeğinde tarihi dokuya sahip eski bir apartmanda müteahhitlik işlerini üstlenmiş. Antik eşyaların ağırlıklı olduğu ofisinde, ‘kentsel dönüşüm’den yararlanan eski yapıların tadilata yönelik projelere odaklanmış Çiçek.

Yine de Batman’dan kopmayan Hakim Çiçek, Beyoğlu’ndan mesaj veriyor hemşehrilerine;

“İş gereği yıllardır İstanbul’dayım. Elbette ekonominin kalbi burada atıyor ama eski koşullar yok artık.”

Batmanlı gurbetçiler, yılda bir de olsa STK’ların düzenledikleri ‘Dayanışma ve Piknik Günleri’ adı altında bir araya gelip memleket özlemini gideriyor.

 Sağlıkla kalın…