*İluh 1. Etap kentsel döşümün projesi içerisinde yer alan bölgede TPAO’nun hibe ettiği yol projesinde ilk çivi çakıldı. Milletvekili Ferhat Nasıroğlu ile birlikte kalıp bağlayan Vali Ekrem Canalp: “Yapılacak yol otoyol standartlarında 17 metre genişliğinde olacak. Bu yolun, 40 metrelik yola bağlantısı sağlanacağı için kentin içerisindeki trafik yükü de hafifleyecek” dedi.

“IŞIL IŞIL BİR CADDE OLACAK”
Batman Belediyesi’nin İluh kentsel dönüşüm 1. Etap çalışmaları içerisinde yer alan bölgede TPAO’nun hibe ettiği bölgede 2.5 kilometrelik yol yapımının startı verildi. İluh çevresine hayat verecek projede ilk çiviyi Vali Ekrem Canalp ve Milletvekili Ferhat Nasıroğlu çaktı. Proje kapsamında Belediye, TPAO, Özel İdare Genel Sekreterliği ve DSİ Batman Şubesi arasında protokol imzalandı. Programda konuşan Milletvekili Ferhat Nasıroğlu: “İluh bu kentin merkezi. İluh’un kentsel dönüşümünü yapmamız için İluh deresini yeniden ele aldık ve Batman’a yakışır bir proje haline getirdik. Burada Diyarbakır caddesi gibi ışıl ışıl ve yeşil bir yol yapacağız buna ilave olarak ortasından nehir akacak” dedi.

“YOL 17 METRE GENİŞLİĞİNDE OLACAK”
Daha sonra söz alan Vali Ekrem Canalp ise şunları söyledi; “İluh deresi öncelikle kentsel dönüşümü barındırıyor. İluh aynı zamanda kentin ana işlek caddelerinden biri konumunda. Yapılacak yol otoyol standartlarında 17 metre genişliğinde olacak, yapacağımız otoyolun 40 metrelik yola da bağlantısı sağlanacağı için  kentin içerisindeki trafik yükü de hafifleyecek. Bu proje aynı zamanda çevre projesidir. Yapacağımız projede hem çayın kendisi hem de kenarlarındaki yaşam alanları Batman’ın gelişimine de katkı sağlayacak. Duvarını yıkmış olduğumuz alanla birlikte toplamda 35 bin metrekare yeşil alan çıkmış olacak ortaya. İluh’un üzerine ‘lastik savak’ dediğimiz projeyi gerçekleştireceğiz, bu şekilde suyun şelale gibi akmasını sağlayacağız. Yılın 12 ayında burası Batmanlıların uğrak noktası olacak.”

Muhabir: NEZAHAT SÜMBÜL