İNANÇ TURİZMİNE KATKI SAĞLAYACAK
Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı Kıra eteği Ayrancı Köyü’nde bulunan ve 4. Yüzyılda Hristiyanlığın ilk dönemlerinden kalan Mor Kiryakus Manastır’ında yürütülen restorasyon çalışmaları tamamlandı. Çalışmaların ardından tarihi manastırın yeni turizm sezonuyla birlikte ilk misafirlerini ağırlaması beklenirken, 1600 yıllık yapı Batman bölgesinde inanç turizmine önemli katkı sunacak. Manastır, 1941 yıllara kadar faaldi. 3 Kattan oluşan manastır, 70 yıldır son cemaatinin de bölgeden göç etmesiyle atıl duruma düşmüştü. 2014 Yılından itibaren koruma altın alınan ve yaklaşık 2.5 dönüm alan üzerine inşaa edilen manastır, dehlizlerle yer altına ulaşan bir yeraltı katıyla da biliniyor.

RESTORASYON ÇALIŞMLARI TAMAMLANDI
Son yıllarda Batman Valiliği, Dicle Kalkınma Ajansı, Özel İdare, Kültür ve Turizm Müdürlüğü Koordinasyonluğunda başlatılan restorasyon çalışmasında 1600 yıllık manastırın tamamı yenilendi. Orijinal dokusuna ve tarihi yapısına uygun olarak son 5 yılda sürdürülen restorasyon çalışmaları, aslına uygun bir şekilde yapıldı.

KONUKLARI AĞIRLAYACAK   
Batman Valiliği, restorasyon çalışmalarının tamamlandığı Ayrancık Köyü’ndeki Mor Kiryakus Manastırı’nın yerli ve yabancı turistleri ağırlamaya hazır olduğunu söyledi. Vali Ekrem Canalp, önceki gün Ayrancı Köyü’ndeki Mor Kiryakus Manastırı’ndaki çalışmaları yerinde inceledi. Kültür ve Turizm Müdürü İhsan Aslanlı’dan bilgi alan Vali Canalp, turizm sezonuyla birlikte manastırın yerli ve yabancı konukları ağırlayacağını ifade etti.

Muhabir: RECEP AKIN