KAMPANYA EŞ ZAMANLI START ALDI
Orman yangınlarının önlenmesi, olası yangın sayılarının ve şiddetinin düşürülerek çevreye olan zararların en aza indirilmesi amacıyla Bakanlığın projesi kapsamında eş zamanlı ‘Orman Benim’ etkinliği düzenlendi. Etkinlik Hasankeyf ilçesinde, Valilik ve Orman İşletme Müdürlüğü koordinesinde gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında Hasankeyf’te yol kenarları, tarım arazileri gibi yerlerde yanıcı maddeler, atıklara yönelik olarak çevre temizliği yapıldı. Etkinliğe Vali Ekrem Canalp, Hasankeyf Kaymakamı Mehmet Ali İmrak, Vali Yardımcıları, Hasankeyf Belediye Başkanı Hamit Tutuş, kamu kurum müdürleri, STK temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Ekrem Canalp Orman Benim

“YILDA ORTALAMA 2.568 YANGIN ÇIKIYOR”
Etkinlikte konuşan Vali Ekrem Canalp ise ülkedeki orman yangınlarına dikkat çekerek; “Türkiye olarak dünyada en fazla orman yangını çıkan ülkeler kategorisi içerisinde yer alan bir ülke konumundayız. Son 10 yıl içerisinde yıllık ortalama olarak 2 bin 568  yangın çıkmıştır. Bu yangınların da yüzde 87'si  insandan kaynaklanan, insan hatasından kaynaklanan sebeplerle çıkmıştır. Geri kalan sadece yüzde 13'lük kısmı doğal sebeplerle ortaya çıkmış olan yangınlardır. Kampanyanın amacı yıllık ortalama 2 bin 568 yangındaki yüzde 87'lik insan etkisini olabildiği kadar azaltabilmektir.  İnsan kaynaklı yangınların sayısını azaltmamız gerekiyor ki bizim yangın söndürme kapasitemizi en maksimum şekilde, en derin bir şekilde kullanabilelim” dedi.

Ekrem Canalp Orman Benim 2

“ANIZ YANGINLARINA İZİN VERMEYECEĞİZ”
Anız yangınlarının geçen yıllarda olduğu gibi bu sezon da önlenmesi için gereken tüm tedbirleri alacaklarını da ifade eden Vali  Canalp, şöyle devam etti: “İnsandan kaynaklanan yangın sebeplerini şöylece kabaca baktığımız zaman en belirgin olanlardan bir tanesi anız yangınları. Bununla ilgili de anız yangınlarıyla mücadele eylem planımızı her yıl olduğu gibi Batman’da bu yıl da yine aynı şekilde, en şiddetli şekilde uygulamaya devam edeceğiz. Anız yangınlarıyla mücadele ettiğiniz zaman sadece tarımsal arazileri kurtarmakla kalmıyorsunuz,  aynı zamanda orman yangınlarının da sayısal olarak azaltılmasına da katkı sağlamış oluyorsunuz. Başka bir unsur, biçer döverler ve balya makinelerinden çıkan kıvılcımlar. Bunlar taşlara çarptığı zaman özellikle de  anız yangınlarına ve anız yangınları orman yangınlarına sebebiyet veriyor. Bir başkası çöp atıkları. Özellikle de yol kenarlarında gelişi güzel şekilde atılmış olan camlar mercek etkisi yapmak suretiyle otların tutuşmasına ve daha sonrasında da orman yangınlarına sebebiyet verebiliyor.”

Orman Benim Kampanyası

Muhabir: NEZAHAT SUMBÜL