*Hasankeyf’te 25 yıl aradan sonra Belediye Başkanı değişti. 40 Yıl öncesinden Bursa’ya yerleşen iş insanı Hamit Tutuş, artık tarihi ilçenin yeni Belediye Başkanı... Hasankeyf için ‘turizm’ başta olmak üzere bir çok proje planlayan Tutuş’un üzerinde titizlikle durduğu bir konu var…

*Tarihi ilçe Hasankeyf’te  geçmişten günümüze hep ‘fahiş fiyat’ şikayeti olurdu. Batman’ın ‘Misafir Odası’na gelen konuklar ‘yüksek fiyat’lardan yakınmaması için de Belediye’ye düşen görevlerde var ama geçmişteki yerel yönetim nedense bu şikayetlere kulağını hep kapatmıştı…

HASANKEYF’TE YENİ BİR DÖNEM

1102 ila 1232 Yılları arasında Artuklu’lara ‘Başkent’lik yapan tarihi ilçe Hasankeyf, 1972 yılından beri de ‘Belediye’liğe kavuşmuş. Daha önce ‘Belde’ konumundaki Hasankeyf, 1990’da ‘İl’ olan ‘Batman’ın ‘İlçe’si ilan edilmişti.

İlk dönem hariç, o günden bugüne CHP ilk kez yerel yönetimi kazandı.

Doğu ve Güneydoğu’da Adıyaman’dan sonra CHP’nin Belediye çıkardığı ikinci yer; Hasankeyf.

Tam 25 yıl süreyle önceleri başka partiden, sonradan da AK Parti’ye geçen Abdulvahap Kusen’den sonra Hasankeyf Belediye Başkanlığı’na seçilen iş insanı Hamit Tutuş’un, seçim öncesinde de yapmayı planladığı birçok projesini bu sütunlarda yazdık, çizdik.

Önceki gün konuk olduğumuz Hasankeyf’te yeni Belediye Başkanı Tutuş’u da dinledik.

İlk kez girdiği aktif siyasette ‘Belediye Başkanı’ seçilen Hamit Tutuş’un, vermek istediği bir çok mesaj vardı.

Hasankeyf’te zor olan siyasetteki ‘Başarının Sırrı’nı şöyle açıklıyordu Başkan Tutuş;

“Tarihi Hasankeyf’te tarih yazdık. 52 Yıl önce çıktığımız antik kentten önce Batman, ardından Diyarbakır sonra da Bursa’ya yerleştik. Fakat bir ayağımız da buradan kopmadı.”

“Seçim sahada kazanılır” diyen Başkan Tutuş, anlatıyordu:

“Geçen seçimde Hasankeyf ilçe merkezinde 10-20 arasında oy alan CHP gibi burada en zayıf partiden bilerek aday oldum. Ciddi bir oy farkıyla bizi bu göreve layık görenlere de hizmet vermek bizim boynumuzun borcu…”

“BU İLÇEDE FAHİŞ FİYAT KONUŞULMAYACAK”

Hasankeyf Belediyesi, belki de bugüne kadar olmayan bir uygulama başlatmanın hazırlığında.

5000 Nüfuslu Hasankeyf’te Belediye Başkanı Hamit Tutuş, yerli ve yabancı konukların en çok şikayet ettiği ‘fahiş’ fiyat konusuna da değinmeden edemiyordu;

“Ben de bir Hasankeyfli olarak fiyatlardan rahatsızım. Ne yazık ki Hasankeyf’te ‘fahiş fiyat’ algısı hepimizi üzüyor. Yakın bir sürede ilçe esnaflarıyla geniş bir toplantı düzenleyeceğiz. Hasankeyf’te yeni bir sayfa açıyoruz. Tüm lokanta, esnaf ve cafelerden fiyat alacağız. Ortalama bir rakam belirleyeceğiz. Mekanların girişine de fiyat listesi bulunacak. Yerli ve yabancı konuk, bütçesine göre yiyebilecek. Bundan böyle kimse ‘Ben Hasankeyf’e gittim, fiyatlar cep yakıyordu’ demeyecek.”

Hasankeyf’in duyarlı bazı esnafları da ‘Fahiş Fiyat’ algısından yakınıp duruyor.

2003 Yılında Hasankeyf’e ilk atanan Kadın Kaymakamı Huriye Küpeli idi.

Kaymakam Küpeli, 21 yıl öncesinden rahatsız olduğu konuların başında ‘fahiş fiyat’tı.

O dönemler şimdi ki gibi modern mekanlar da yoktu.

Umarız Belediye Başkanı Tutuş, Hasankeyf’te bu ‘yüksek fahiş’ algısını ortadan kaldırır...

“BÜTÇESİ SINIRLI BELEDİYEYİZ…”

Hasankeyf Belediyesi’nin son durumunu böyle özetliyordu Başkan Tutuş;

“Hasankeyf Belediyesi’nin kasasında 10 milyon TL gibi bir rakam var. Ancak Hasankeyf Belediyesi’nin 2019-2024 Yılları arasında SGK ile vergi borcu ödenmemiş. Elektrik borcu da var. İşçi-memur toplam sayı 70’i buluyor. Mevcut bütçeyle çalışanların maaşlarını karşılamak zor. Bakalım, önümüzdeki süreci nasıl atlatacağız? Hep birlikte göreceğiz.”

Hasankeyf’in yeni Belediye Başkanı Hamit Tutuş’un anlatmak istediği çok şey vardı.

Ziyaretçi trafiği yoğundu.

Makamında kısa bir sohbetimiz oldu.

Hasankeyf’e yönelik örnek projelerin bazılarını da bizlerle paylaştı.

O uygulanabilir projeleri de yakında bu sütunlarda sizlerle paylaşacağız.

Sağlıkla kalın…