*Batman Belediyesi’nin yapımını yeni tamamladığı ek hizmet binasının açılışı gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Vali ve Başkanvekili Ekrem Canalp: “Batmanlılar için gürül gürül para harcıyoruz. Fakat bir şey daha yapıyoruz, yüzde 115 nispetindeki borçlanma oranını yüzde 32 oranına indirmiş bulunuyoruz” dedi.

EK HİZMET BİNASI TAMAMLANDI
Batman Valisi-Belediye Başkan Vekili Ekrem Canalp ve Milletvekili Ferhat Nasıroğlu’nun katılımıyla Bahçelievler mahallesinde yapımı tamamlanan Belediye Ek hizmet binasının açılışını gerçekleştirildi. İl Müftüsü Ahmet Durmuş’un duası sonrası il yöneticileri kurdelayı kesti. Açılışta konuşan Vali Canalp: “Batmanlılara bir sözümüz vardı. Dedik ki Batman büyükşehir olacak, büyükşehire giden yolun taşlarını teker teker döşeyeceğiz. Bugün burada yapmış olduğumuz bu açılış, büyükşehire giden yolun taşlarından bir başkasını döşemektir. Belediyecilik pek çok şeyi aynı anda yönetmeyi gerektiriyor. Bunlardan bir tanesi, öncelikle finansı iyi yönetmeniz lazım. Yani parayı, kaynağı iyi yönetmeniz lazım. Maalesef borç batağı içerisinde kalmış olan bir belediye görünümündeydi. Belli yıllarda yüzde 100, belli yıllarda yüzde 90, belli yıllarda yüzde 115 borç oranına sahip olan bir belediye idi Batman Belediyesi” dedi.

Ek Binalar Ekremmm

“BELEDİYE’NİN BORCUNU
YÜZDE 32’YE DÜŞÜRDÜK”
Vali ve Başkanvekili Canalp, şöyle devam etti: “Şükürler olsun, Batman Belediyemizin bir tarafından biz bu kadar açılışlar, temel atmalar, etkinlikten etkinliğe koşuyoruz, yetişemiyoruz. Türkiye’de hiç olmamış olan sosyal belediyecilik uygulamamızı halkımızla buluşturuyoruz. Bunların hepsi gürül gürül para harcamayı gerektiren işler.  Evet, biz Batman Belediyesi olarak Batmanlılar için gürül gürül  para harcıyoruz.  Ama bir şey daha yapıyoruz; yüzde 115 nispetindeki borçlanma oranımızı alıyoruz, şu anda yüzde 30’lar nispetine, en son yüzde 32 oranına indirmiş bulunuyoruz. Bundan sonraki zaman içerisinde Batman’ın hizmet kapasitesi artık katlanmıştır. Çünkü geçmişte biz hem borçlanma oranlarımızı düşürmek hem yatırım yapmak durumundaydık. Bu saatten sonra artık bizim borçlanma oranlarımız çok kabul edilebilir oranlara düştü. Türkiye’deki Batman büyüklüğündeki belediyeler içerisinde böyle 30’lu rakamlarda borçlanan belediye bulmanız çok mümkün değildir.” 

Muhabir: NEZAHAT SÜMBÜL