*Uzun bir süredir bu şehrin gündeminde olan İluh Deresi ve çevresindeki bazı semtleri kapsayan kentsel dönüşüm projesinde çalışmaların ne aşamada olduğunu çevredeki mahalle sakinleri de merak ediyor.

*Dün yazılı basının manşetinde de ‘Asma kata yasak yolda’  başlıklı haber dikkat çekiciydi. Binaların simetrisini bozduğu ve kısa kolon yarattığı için asma kat düzenlemesi kaldırılacak. İstanbul için düşünülen bu kararın Batman için de gündeme gelmesi an meselesi.

UNUTULMAMASI GEREKEN PROJE 
Batman Belediyesi’nin geçen yıl uygulamaya koyduğu ‘prestij projesi’ olarak lanse ettiği İluh Kentsel Dönüşüm Projesinde yıkımın bir bölümü tamamlandı, bir kısmı da orta yerde kaldı.

Eski Sakatatçılar Çarşısı yakınındaki alanda bir süredir çalışmalar durdu. Çalışmaların durmasının üzerinden epeyce bir zaman geçtikten sonra kentsel dönüşüm projesinin akıbeti haklı olarak soruluyor.

İluh Deresi’nde ilk kazma vurulduğunda, yerel yönetimden çalışmaların hızlandırılmasını isteyen bazı semt sakinleri; “Kentsel dönüşüm projesi çok doğru bir karar ve bu proje hızlandırılmalıdır” demişlerdi.

GÜVENLİ BÖLGE BATI RAMAN
Batman kent merkezine yakın bölgelerde verimli tarım arazileri yavaş yavaş binalarla dolmaya başladı. 

Ovada imarın yanlış olduğunu 6 Şubat’ta bir kez daha gördükten sonra, imar için tercih edilmesi gereken yerin Batı Raman olduğunu anladık…

O bölgede toplu konut için yeni alanlar planlanmalı.

Bir süredir TOKİ’nin girdiği o alanın çevresinde yapılaşma daha da hızlanacak gibi.

Mesele sadece Batı Raman veya Batman meselesi değil.

Batman’ı bir bütün olarak konuşmalı, geleceğini akıllıca planlamalıyız.

NÜFUS HIZLA ARTIYOR
Batman’da nüfus son yıllarda hızla artıyor.

Dün yazılı basının gündeminde ‘Asma Kata yasak yolda’ başlıklı haber dikkat çekiciydi.

Binalarda ‘kısa kolon’etkisi yarattığı gerekçesiyle İstanbul’a ‘Asma Kat’ yasağı geliyor.

Binaların simetrisini bozduğu ve kısa kolon etkisi yarattığı için ‘asma’ düzenlemesi kaldırılacak.

Türkiye 6 Şubat depremlerinde asrın felaketini yaşarken, artık daha çok dükkan ya da market olarak kullanılan asma katların taşıyıcı zarar verdiği söyleniyor.

Kısacası, binalarda asma katlar zayıf nokta oluşturuyor.

Aklımızı başımıza alalım ve asma katları da gözden geçirelim.

ERCAN, DEPREMSİZ BÖLGEYE DİKKAT ÇEKTİ
Yıllar önce yer altına sızan petrolden çıkan yangında Batman’a geldiğinde tanıştığımız Prof. Dr. Ahmet Ercan, bölgede Batman’ın da aralarında olduğu bazı illerin, ‘depremsiz’ şehir olduğuna dikkat çekti ve ekledi; “Deprem bakımından Türkiye’nin güvenli illeri arasında Batman’ı da sayabiliriz…”

Uzmanlar, daha önce de Batman’ın 2’nci deprem kuşağında olduğuna dikkat çekmişti.

Bingöl-Karlıova’da bir depremin, ‘Bingöl’ü çok sarsar’ diyen Prof. Dr. Ercan, Batman için bakın neler diyor; “Batman Arap kalkanı güneydir. Deprem güvencelidir. Hiç deprem yoktur. Sıkıntı yok…”

Yine de bu şehir depreme hazırlıklı olmalıdır diyoruz.

Sağlıkla kalın.