12 Mart İstiklal Marşı'nın kabulünün 102. yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programı nedeniyle Batman’da da çeşitli etkinlikler düzenlendi. Lise öğrencilerinin oratoryo gösterisi ise alkışlandı.

PROGRAM İLGİ GÖRDÜ
İstiklal Marşı'nın kabulünün yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma programı Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü konferans salonunda düzenlendi. Programa Vali Vekili Kadir Kılıç, Garnizon Komutanı Tuğgeneral İhsan Kaplan, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fatih Aslan, Rektör Prof. Dr. İdris Demir ve diğer protokol üyeleri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlik, Mehmet Akif Ersoy’un hayatını içeren sinevizyon gösterimi ile devam etti. Günün anlam ve önemini içeren konuşmayı ise Batman Lisesi Okul Müdürü Abdulhamit Baran yaptı. Baran: “Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın diyerek verilmiş olan mücadelenin önemini en veciz şekilde ifade eden Mehmet Akif Ersoy’un örnek kişiliği, millet sevgisi, mücadele azmi ve bağımsızlık aşkı her zaman Türk milletine örnek olarak yad edecektir” dedi.

istaklal marşı

OKUMA KÜLTÜRÜ DE SAHAF KÜLTÜRÜ DE ‘YOK’ OLUYOR! OKUMA KÜLTÜRÜ DE SAHAF KÜLTÜRÜ DE ‘YOK’ OLUYOR!

ÖĞRENCİLERDEN ORATORYO GÖSTERİSİ
Programda İstiklal Marşı’nı ‘güzel okuma’ birincisi Nubahar Kaçak İstiklal Marşı'nı seslendirdikten sonra Batman Lisesi öğrencilerinin ‘İstiklal Marşı’ konulu oratoryo gösterisi sergilendi. Öğrencilerin gösterisi protokol üyeleri ve diğer katılımcılarca alkışlandı. Öte yandan programda resim, şiir, kompozisyon ve İstiklal Marşı'nı ‘güzel okuma’ dallarında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Yarışma birincilerine ödülleri Vali Vekili Kadir Kılıç, ikincilere Garnizon Komutanı İhsan Kaplan, üçüncülere ise Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fatih Aslan tarafından verildi. (Gülnaz Gök-Fatma Canpolat)

12 mart