*Ceviz büyüklüğünde yağan dolu, hububat ekili alanlara büyük zarar verdi. Kozluk Ziraat Odası Başkanı Ahmet Işık, 15 köy ve mezraya ceviz büyüklüğünde yağan dolunun bahçe ile hububat ekili alanlara büyük zarar verdiğini söyledi. 

SERÇELERİ ÖLDÜREN YAĞIŞ 
Batman kent merkezi çevresi ile Kozluk ilçesinde ceviz büyüklüğünde yağan dolu, tarım arazilerine büyük zarar verdi. Kozluk ilçesine bağlı Karaoğlak, Pınarhissar, Kahveci, Karpuzlu, Parmakkapı, Yapraklı, Kocabay, Kumlupınar, Çaybaşı, Çayönü, Tuzlagözü, Yataklı ve çevresindeki mezralarla birlikte 15 yerleşim biriminde ceviz büyüklüğünde yaklaşık 15 dakika süren dolu yağışında  ekili arazilerin zarar gördüğünü belirten Kozluk Ziraat Odası Başkanı Ahmet Işık; “Buğday, Fıstık, Badem ve fide ağırlıklı bahçelerde yüzde 70’in üzerinde hasar oluştu. Ceviz büyüklüğünde yağan dolu, ekili alanlara büyük zarar verdi. Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü’ne hasar tespitinin yapılması için çiftçiler başvuruda bulunacak” dedi. 

TARIM TEŞKİLATI HASAR TESPİTİ YAPACAK 
Kozluk ilçesinin bazı köylerinde aniden bastıran dolu sonrası yol ve ekili alanların bir bölümü beyaza büründü. Ceviz büyüklüğündeki dolu, kuşların da telef olmasına neden oldu. Ziraat Odası Başkanı Işık; “İnanılmaz bir yağış başladı. Önce fındık büyüklüğünde, sonra da ceviz büyüklüğünde yağmaya başladı. Ekili alanlarda adeta küçük bir afet oluştu” diye konuştu. Batman Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aydın, dolu yağışının olduğu ekili arazilerde hasar tespit çalışmalarının yapılacağını söyledi. Dolunun daha çok Kozluk ilçesinin ekili arazilerine zarar verdiğine dair dilekçelerin İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne de ulaştığını ifade eden Aydın, şunları kaydetti; “Ekiplerimiz dolu yağışının olduğu ekili alanlarda tespit çalışmalarına başlayacak. İmkanlar ölçüsünde üreticinin zararı karşılanacak.”  

Muhabir: NEZAHAT SUMBÜL