*DEM Parti Batman teşkilatı, Kobani davasında çıkan kararları protesto etmek için düzenlemek istediği yürüyüşe izin verilmedi. Parti önünde düzenlenen basın açıklamasına katılan Milletvekili Zeynep Oduncu: “Sadece Kürtler açısından değil, bir bütün olarak Türkiye halklarına verilen bir cezadır. Karardan vazgeçilmeli” dedi.

DEM’DEN PROTESTO
Önceki gün Kobani davasında ceza alan siyasetçiler için DEM Parti Batman il teşkilatının düzenlemek istediği yürüyüşe, Valiliğin aldığı karar doğrultusunda Emniyet ekiplerince izin verilmedi. Partililer, il binası önünde basın açıklaması yaparak mahkeme kararlarını protesto etti. Basın açıklamasına Batman Milletvekili Zeynep Oduncu, Belediye Eşbaşkanı Gülistan Sönük, DEM Parti İl Eşbaşkanları Mustafa Mesut Tekik ve Songül Korkmaz ile kalabalık kitle katıldı. Açıklama öncesi konuşan Milletvekili Oduncu: “Son süreç sadece Kürtler açısından değil, bir bütün olarak Türkiye halklarına verilen bir cezadır. Orada yargılananlar ve ceza alan arkadaşlar sadece bu ülkede barışı, adaleti ve eşitliği savunan insanlardır. Kimsenin burnu kanamsın diye sokaklarda olan insanlar bugün yargılanıyorlar. Biz bu mücadelenin sonuna kadar devamcısı olacağız” dedi.

“ARKADAŞLARIMIZ BERAAT ETMELİ”
Oduncu, şöyle devam etti: “Biz Leyla Zana’ların, Ahmet Türk’lerin, Edip Solmaz’ların devamıyız. Gelin verdiğiniz bu karardan vazgeçin, çünkü verilen kararlar o mahkeme salonunda verilen kararlar değil. O verilen kararlar siyasi koridorlarda, siyasi iktidarın verdiği kararlardır.  Biz buradan sesimizi yükseltiyoruz; Türkiye’nin önünde demokrasi adımının atılmasına geç kalmayın. Dün verilen kararlar geri alınmalı ve arkadaşlarımızın bir an önce beraat edilmesi gerekir.” Daha sonra DEM parti adına basın açıklamasını okuyan Seyit Bilal Evren: “Bir hukuk katliamına daha imza atılmıştır. Sincan’da alınan kararla Selahattin Demirtaş’a 43 yıl 6 ay, Figen Yüksekdağ 30 yıl 3 ay ve diğer arkadaşlarımıza toplamda yüzlerce yıla varan hapis cezaları verilmiştir. Haksız ve hukuksuz yere ceza verilen arkadaşlarımız, bütün dünya kamuoyunun vicdanında beraat etmişlerdir.” Öte yandan açıklamanın ardından kitle oturma eylemi yaptı.

Muhabir: NEZAHAT SUMBÜL