*Batman Valiliği bünyesindeki Açık Kapı Şubesi, 7-24 hizmette. Deprem bölgesindeki 10 İl’den de Batman’a gelen afetzedeler var. Depremin şokunu henüz üzerinden atamayan bir sima da afette kaybettiğimiz gazeteci dostumuz Haluk Arlı’nın yakın arkadaşı emekli Mazhar Bayan’dı. Torunu ile ‘Açık Kapı’nın girişinde işlemlerini yapıyordu ama tedirgindi.

*Bayan’ın yüz ifadesi depremin şokunu atlatamadığını gösteriyordu. Enkaz altlarında çaresizce kaybedilen canların hayattaki yakınlarının ruh hali insanın canını acıtıyor. Ailesinden 8 kişiyi kaybeden 70 yaşındaki Mazhar Bayan, bazı yakınlarının isimlerini dahi unutmuş…

AFETZEDELERİN HAYAT HİKAYELERİ
70 Yaşındaki İskenderunlu Mazhar Bayan, İskenderun Demir Çelik’ten emekli olmuş bir emekçi.

2 Kızı ve eşiyle yılları İskenderun’da geçmiş.

7.7 ve 7.6 Büyüklüğündeki iki deprem, İskenderun gibi güzel ve şirin bir kenti tarumar etmiş.

Doğup büyüdüğü İskenderun’da hiç kopmayan Mazhar Bayan’ı deprem koparmış.

Batman’a yerleşen afetzedelerin ‘Hayat Hikayeleri’ni dinlemek için önceki gün ‘Açık Kapı Şubesi’ndeydik.

Tesadüf bu ya...

Karşılaştığımız Mazhar Bayan, ‘İskenderunluyum’ deyince hemen sorduk.

‘Ses Gazetesi imtiyaz sahibi Haluk Arlı’yı tanıyor musunuz?’ der demez, hemen sorumuzu cevapladı.

“Tanımaz mıyım, tanımaz mıyım. Çok yakın bir dostumuzdu. Zamanımızın çoğu birlikte geçerdi. Özellikle hafta sonları Hatay ve İskenderun’un mahalli yemeklerinin tanıtımını üstlenen Haluk Arlı abimiz çok hümanist bir insandı. Herkesi sever ve sayardı. Ne yazık ki o güzel insanla birlikte eşi Ayşe Figen Arlı’yı da kaybettik.”

Mazhar Bayan, çok acılıydı.

12 Kişilik ailesinden 8 kişiyi kaybetmişti.

5 Yakınının adını saydı ama dünürleri ile eşlerinin adını yaşadığı travma nedeniyle bir türlü söylemedi.

YAŞAMA TUTUNMAK
Oturduğu İskenderun İsmet İnönü Mahallesi’nde 6 katlı binanın ikinci katında oturan Mazhar Bayan, yaşadığı o korkunç anı anlatırken, titrek bir sesle o şok anlarını anlatıyordu.

Onu dinlediğimizde felaketin boyutunun ne kadar büyük olduğunu anlıyorduk.

8 Yakınını toprağa verdikten sonra kızının daha önce oturduğu Batman’a gelen Bayan, torunu ile birlikte Açık Kapı Şubesi’nin önündeki sohbetimizde anlamlı bir mesaj veriyordu;

“Allah bizi korudu. Biz de enkaz altında hayatımızı kaybedebilirdik. 8 kişilik ailemi kaybettim. Geride kalan 4 kişiyle yaşama tutunacağız. Batmanlılardan gördüğümüz ilgi ve yardımlaşmaya ne kadar teşekkür etsek azdır.”

Enkaz altlarında çaresizce kaybedilen yakınlarının canlarını düşünen afetzedelerin, Açık Kapı önünde çaresizce bekleyişleri insanın canını acıtıyor elbette ama gün artık yaraları sarma günü.

Afetzedelerin sorunlarını nasıl çözebiliriz ve ‘nasıl yardımcı olabilirizin’ çabası içinde olmamız gerekiyor. Belki normale dönüş uzun süre alacak ama yaraları sarmak da bir görevdir.

ARTÇI DEPREMİN SÜRDÜĞÜ ANLAR
Depremin üzerinden tam 23 gün geçti.

Yıkımların en çok olduğu iller Hatay, Adıyaman ve Kahramanmaraş oldu. Üç İl’de de yaralar sarılmaya çalışılıyor.

Deprem bölgesinden gelen afetzedelerin sorunlarını dinlemek için de gerek yurtlar da gerekse de kaldıkları yerlere ziyaretlerimiz oluyor. Batman Şehirlerarası Otogar’a yakınından geçerken yolumuz oto galericiler sitesine düştü.

Merak ettik ve ikinci el araba fiyatlarını öğrenmek için soru sorduk. Aldığımız cevaplar karşısında şaşırdık, çünkü fiyatlar internet ilan sayfalarının tavan fiyatlarının üstünde. ‘Neden?’ diye sorunca cevap hazır:

“-Abi deprem oldu ya!”

Ne alaka diyorsun.

Cevap; “-Araçlar enkaz altında kaldı ve piyasada araç yok!”

Tam o sıra bir artçı deprem oldu.

Ne yazık ki bazı sektörlerde fay hattı kırıldı. Kiraların önü alınamıyor. İnşaat malzemeleri iki kata çıktı. Depremi bahane edip kırmızı et fiyatına zam yapıldı. Özetle bazı fırsatçılar, “Gün bugün, nasılsa denetim mekanizması çalışmıyor. Ne fiyat konulursa itiraz yok” diyerek istediği fiyatı koyuyor.

Bakın deprem bölgesinden gelen yaklaşık 100 kişinin cenazeleri Batman ve çevresindeki köylerde toprağa verildi. Halen taziyeler tutuluyor ama ne acı ki ders aldığımız yok. Yas tutuluyor ama maalesef fırsatçılar iş başında.

Bu ne yaman çelişki?

Halen enkaz altında ölülerin olduğu söylendiği bu süreçte fırsatçılık yapanlara pes doğrusu.

Anlaşılan halen ders çıkaranlar yok...