*Tekstil sektörü, son yıllarda Batman’da binlerce işsizin umut kapısıydı. 25 ile 30 bin arasında işçinin çalıştığı  Batman’daki tekstil sektöründeki firmalardan 20’si kapısına kilit vurunca, 4000’e yakın işçi işinden oldu. 

*Kısa adı TEKSİAD olan Batman Tekstilciler ve Sanayici İş Adamları Derneği Başkanı Halil Yaşar, Tekstil sektöründeki diğer firmaların da  gözünün asgari ücrette olduğunu söylüyor ve ekliyor; “Eğer asgari ücret oranı yüksek olursa birçok firma daha kepenk indirecek.”

“FİYAT TUTTURAMIYORUZ”

Batman’da son 15 yıla damgasını vuran tekstil sektörü, daraldıkça daralıyor. 

Son 3 ayda tekstilde 20 firma kapandı. 

Bazı firmalar ise daralmaya gidip personel sayısını düşürdü.

Bugün ya da yarın açıklanması beklenen asgari ücrete gözlerini çeviren tekstil firmaları gelecekten umutlu değil.

Dün telefonumuzun ucunda TEKSİAD Batman Şube Başkanı Halil Yaşar vardı. 

Tekstildeki daralmanın sadece Batman değil tüm ülkenin sorunu olduğunu anlatan Başkan Yaşar; 

“Sektörümüzde sıkıntı büyük. Enflasyon ile döviz kuru arasındaki makas giderek açıldığı için artık fiyat tutturamıyoruz.”

Avrupa’daki markaların, maliyeti düşük ülkelere yöneldiklerini de dile getiriyor Yaşar;

“Avrupa’daki müşterilerimiz artık Bangladeş, Mısır, Vietnam, Hindistan ve Kamboçya gibi ülkelere yöneldi. Orada işçilik daha ucuz. Böyle giderse müşterilerimizin çoğunu işçiliğin ucuz olduğu ülkelere kaptırırız.” 

Batman’da kapanan 20 tekstil firmasında 3-4 bin arasında işçinin de işsiz kaldığının altını çizen Batman TEKSİAD Başkanı Yaşar, yeni asgari ücretin tekstilcilerin kaderini belirleyeceğini söylüyor;

“İşçilik dört kat arttı. Akaryakıt ve diğer girdilere bakıldığında artık bu işi sürdürmek imkansızlaştı. Asgari ücrete ciddi artış gelirse işler de tamamen durma noktasına gelecek.”

“SEKTÖR ZORDA”

TEKSİAD Başkanı Yaşar, bir süre önce ‘tekstili canlandırma paketi’ adı altında üst düzey yetkililere bir dizi öneride de bulunduklarının altını çiziyor; 

“Kısa vadede yapılması gerekenlerden biri de tekstil sektörüne yönelik enerji ve akaryakıt fiyatlarının gözden geçirilmesini gerektiğine dikkat çekmiştik. Yine sektörümüze yönelik vergiler düşürülmelidir. İşçi çalıştıran firmalar destek verilmeli, eleman başına en az 1000 TL gibi bir destek şart. Güneş enerjisi santralı mevzuatı da değiştirilmeli. Bu projeden herkes yararlanmalı. Yine çıraklık sigortası 1000 TL civarında tutulmalı. Bölgedeki teşvik kapsamı daha da genişletilmeli ve bu kapsama enerji de eklenmeli.”

TEKSİAD Başkanı Halil Yaşar’ın, tekstil sektörüne yönelik birçok önerisi var.

Bu önerilerin kaçta kaçının değerlendirileceğini bilmiyoruz ama bildiğimiz tek şey var o da son günlerde tekstil sektörünün gittikçe daralması. 

TEKSTİLCİLERİN GÖZÜ ASGARİ ÜCRETTE 

Tekstilcilerin gözü tamamen asgari ücrete çevrilmiş.

Bugün ya da yarın açıklanması beklenen asgari ücrete ciddi bir artış söz konusuysa; vay tekstilcilerin haline…

Batman’da ayakta durmaya çalışan birçok tekstilci ya çalıştırdığı elemanlarının büyük bölümünü işten çıkaracak ya da tesisin kapısına kilit vuracak. 

Birkaç yıl öncesine kadar Avrupa’dan Batman’a sipariş vermeye gelen Avrupalı tekstil firmalarının temsilcileri yok artık.

İstanbul’dan sipariş alan Batmanlı bazı tekstilciler, eski iş ortamını bulamamaktan yakınıyor;

“Piyasa öyle bir daraldı ki; artık ne yapacağımızı bilemiyoruz. Çaresiz durumdayız. Enflasyonun arttığı bir dönemde Avrupalı markalar bizden çok işçiliğin ucuz olduğu ülkelere gidiyor. Önümüzü göremiyoruz.”

TEKSİAD Başkanı Halil Yaşar, Batman’ın Ermi Mahallesi’ne 600 kişi kapasiteli mükemmel bir tekstil atölyesi kurmuş ama gelecek için umutvar değil. 

Meslektaşlarının mesleği sürdürememenin  endişesini duyuyor Yaşar. 

Yine de Batman’da istihdamın en büyük  kaynağının tekstil olduğunun altını çizen Yaşar, anlamlı mesaj veriyor;

“Bu sektörü birlikte korumalıyız.”

Sağlıkla kalın.