*Batman’ın Beşiri ilçesinin köy ve mezralarından Almanya’ya göç eden Ezidiler, aile büyüklerinin vasiyetini yerine getiriyor. 50 Yıldır Almanya’da yaşayan 81 yaşındaki Zozan Kırıcı, Hıcre mezarlığında toprağa verildi

50 YILDIR ALMANYA’DA YAŞIYORDU

50 Yılı aşkındır Almanya’ya yerleşen Beşirili Zozan Kırıcı’nın vasiyeti gereği Hıcre mezarlığında toprağa verildi. Almanya’dan Abdurrahman Arı, Çiçek Arı, Gülşen, Nefiya, Ahmet Kırıcı ile Temo Güden’in eşlik ettiği cenaze törenine şeyh Hüseyin Ulucan da katıldı. Ablası Zozan’ın vefatından önce Hıcre mezarlığında toprağa verilmesi için vasiyet de belirten Abdurrahman Arı, “Ablam, annesinin yanında toprağa verilmesini istedi. Bize de düşen vasiyetini yerine getirmek ve hayrını yapmaktı. Büyüklerimiz asla topraklarından kopmuyorlar. 50 Yıldır Almanya’nın Rees şehrinde yaşıyordu” dedi.

“VASİYETLERİNİ YERİNE GETİRMEK GÖREVİMİZ”

Beşiri ilçesinin köylerinden Bismil’in Yasince köyüne yerleştikten sonra 1973 yılında Almanya’ya giden kayın validesi Zozan Kırıcı’nın sağlıklı olduğunu söyleyen Temo Günden, şunları kaydetti; “Kayın validem, doğup büyüdüğü köyleri çok seviyordu. Tatil döneminde toprağına gelirdi, özellikle Antalya’yı çok seviyordu. Beşiri-Hıcre mezarlığında toprağa verdiğimiz Zozan annemizin cenaze törenine katılarak, acımızı paylaşan yakın dostlarımız ile Batman’da üç gün sürdüğümüz taziyeye gelen Batman’daki yakın dostlarımıza teşekkür ediyoruz.” (Haber Merkezi)

Editör: Yunus Yasak