*Aslen Beşirili olan Öndaş ailesi, 1970’li yıllarda Batman’a yerleşen köklü bir aile. Adım adım  kurumsallaşan şirketleriyle ‘başarı öyküsünü’ yazıyor şu günlerde Öndaş kardeşler... Yol yapım işinden enerjiye, tarımdan biyogaza kadar farklı sektörlerde adından söz ettiren Öndaş kardeşler, şimdi de sosyal sorumluluk projesi kapsamında ‘Vakıf’ kurmuş… 

*Babaları merhum Mehmet Öndaş adına kurdukları Vakıf, 250 öğrenciye burs imkanı tanıyor. Enerji gelirinin bir kısmını Vakfa vermeyi kararlaştıran Öndaş kardeşler, 3 yıl önce Batman’a yapmayı kararlaştırdıkları 116 milyon TL’lik ‘Tarım-Biyogaz’ tesisini bazı nedenlerden ötürü ne yazık ki Eskişehir-Sivrihisar’da hayata geçirmiş. 

BAŞARIYI YAKALAMAK KOLAY DEĞİL

Günümüzde kurumsal şirketleri oluşturmak hiç de kolay iş değil.

Büyük emek ve özveri ile kurumsallığa ulaşılabiliyor. 

Örneğin Batman’da doğan bir Fernas gibi Türkiye’ye mal olmuş marka ‘Holding’ olabilmek 50 yılınızı alabilir.

Bu şehirden doğan ‘marka’ firmaları duydukça mutlu oluyoruz.

Öndaş kardeşlerin son yıllarda oluşturdukları kurumsal şirket, farklı sektörlerde adından söz ettiriyor.

Babaları merhum Mehmet Öndaş’ın yıllar öncesinde aldığı küçük bir kepçeyle ‘müteahhitliğe’ başladığı işi; artık oğulları Eşref, Hüseyin, Faruk, İrfan, Engin ve Yunus yapıyor.

Hem memleketlerinde hem de ülke çapında örnek projeleri hayata geçiriyorlar.

Mehmet Öndaş’ın mekanı cennet olsun. 

Beşiri ve Batman’da çalışkan ve sevilen bir simaydı.

Mehmet Öndaş, 1999’da Batman’da yaşama veda etti.

Ama babalarından öğrendikleri ticaret ve iş dünyasında girişimcilikleriyle farklı sektörlerde adlarından söz ettiren Öndaş kardeşlerin çıkışı 2000’li yılların başında olmuş. 

Genç yaşına rağmen o yıllarda hem yurt dışında eğitimini sürdüren hem de bir ayağı da Batman’da olan Faruk Öndaş, Demyol şirketiyle hedeflerine adım adım ulaşmış.

Türkiye’nin çeşitli bölgeleri başta olmak üzere; Hakkari-Çukurca, Iğdır, Adıyaman, Malatya ve Nahçıvan yollarının yapımını üstlenen Öndaş kardeşler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ‘asfalt yol inşaat’ işi çalışmalarını da üstlendi.

 Ankara’da da asfalt-astar üretimi yapan tek tesis Öndaş kardeşlerin.

BATMAN YATIRIMIYDI AMA…

3 Yıl öncesinde ‘Tarım-biyogaz’ amaçlı örnek bir tesisi Batman’a kurmak için Batman-Diyarbakır il sınırında arazi de satın alan Öndaş kardeşler, ne yazık ki bazı nedenlerden ötürü 116 milyonluk yatırımı Sivrihisar’a kaydırmak zorunda kalmıştı.

Oysa ‘Tarım ve biyogaz’ yatırımı Batman için ideal bir alandı.

Maalesef bu yatırımı göz göre göre Eskişehir-Sivrihisar’a kaptırdık. 

Acı ama gerçek.

Buraya gelen makineler Sivrihisar’a taşındı.

O yatırım her ne kadar Eskişehir’in ilçesine gittiyse de Öndaş kardeşlerin başında olduğu şirket; yine bölgede ciddi yatırımları hayata geçiriyor.

147 Milyon dolarlık devasa yatırımı; Batman’ın yanı başındaki Siirt-Bitlis il sınırındaki ‘Baykan Baraj’ının yapımını da Öndaş kardeşler üstlenmiş.

Birliktelik her şeyi getirir derler ya; bu da tam Öndaş kardeşler için söylenmiş.

6 Kardeşin başında olduğu bu şirket bünyesindeki tesisler sorunsuz işliyor.

Öndaş kardeşler ‘Sosyal sorumluluk’ projesi kapsamında merhum babalarının adını taşıyan örnek bir Vakıf da kurmuş.

Enerji gelirinin bir kısmını vakfa aktaracak olan Öndaş kardeşler, yılda 250 öğrenciye 1000’er TL burs verecek.

Batman OSB’de de 1.5 yıldır markalaşan Sunvit Seramik fabrikasında da hisseleri olan Öndaş’lar, komşu il Siirt- Bitlis sınırında barajını da süresinden önce bitirmeyi hedefliyor. 

Baraj gibi dev bir yatırımı hayata geçirmek için şu günlerde harıl harıl çalışan Öndaş kardeşlerin ‘Başarı hikayesi’ kısaca böyle.

Bu şehrin böyle yatırımcılara ihtiyacı var.

Keşke Öndaş kardeşlerin Batman’a 3 yıl önce kurmayı planladıkları 116 milyon TL’lik ‘Tarım-biyogaz’ yatırımını  burada tutabilseydik.

Çünkü Batman, hem hayvancılık hem de tarım alanında ‘Tarım-Biyogaz’ tesisinin kurulacağı en ideal illerden biri…

Sağlıkla kalın…