*Batman Üniversitesi’nde önceki gün önemli bir tören vardı. Örnek iş insanı merhum Necat Nasıroğlu adına düzenlenen  ‘Enerjide İnnovasyon’ projesi kapsamında büyük ödül; geçmişten günümüze mektupları Batman ile hep karıştırılan Bartın’a gitti. Tören sonrası göz göze geldiğimiz Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, liseli öğrencilerle sohbet ederken bir gerçeğin de altını çiziyordu; “1980’li ve 1990’lı yıllarda bu şehir büyük acılar yaşadı.”

*Liseli gençlere bu şehrin dününde yaşananları hatırlatıyordu Milletvekili Nasıroğlu. Bir de Esentepe  eteğinde yükselen ‘Bilişim Merkezi’ binasını da gençlere işaret eden Nasıroğlu, konuşuyordu; “Bu alan siz gençlerimizin hizmetinde olacak. Bilişim Merkezi ile eğitim de daha iyi bir yere geleceğiz. Okuyun, başarın, bu şehrin geleceği sizlersiniz.”

GENÇLER ARASINDA BİR VEKİL

Örnek ve sulh insanı merhum Necat Nasıroğlu için Batman Üniversitesi ile Nasıroğlu Vakfı’nın 3’üncüsünü gerçekleştirdikleri ‘Enerjide İnnovasyon’ proje töreninde Nasıroğlu ailesinin önde gelen simaları, aileleriyle birlikte konferans salonundaydı.

İl protokolünün de katıldığı o törende merhum Nasıroğlu’nun ‘hayat’ hikayesini anlatan sinevizyon gösterimi de izleyenlere ‘Şoför’lük mesleğinden dünyanın sayılı holdingleri arasına giren Fernas’ın başarı hikayesini gözler önüne seriyordu.

Tören sonrası lise öğrencileri ile  üniversiteli öğrenciler arasında bir vekil vardı.

Öğrenciler, üniversitenin yerleşke bahçesine kurulan döner tezgahı önünde uzun kuyruk oluşturmuştu.

Milletvekili Nasıroğlu da öğrencilerle koyu bir sohbetteydi.

Batman’ın geçmişini özetliyordu liseli gençlere.

Liseliler, can kulağıyla Milletvekilini dinliyordu.

Milletvekili Nasıroğlu da Batman Lisesi’nden mezun olan başarılı bir öğrenciydi.

9 Aydır Batman’ı parlementoda temsil eden Nasıroğlu, ‘sıra dışı’ bir vekillik portresini çiziyor.

Protokolden çok davetliler arasında da görünmeye çalışan Nasıroğlu, daha çok gençleri dinliyordu, istek ve taleplerini not alıyordu.

Protokol üyelerinden ayrılıp yerleşke bahçesinde toplanan onlarca öğrenciyle bir araya gelen Milletvekili Nasıroğlu, anlatıyordu;

“Yaşınız gereği o yılları hatırlamıyorsunuz ama biz ve bizden önceki kuşaklar, 1980 ile 1990’lı yıllarda bu şehrin acılarını yaşadı. Bu  şehrin dinamikleri, beyin ve sermaye göçü batıya ve yurt dışına göçtü. Çok acı olayların yaşandığı bu şehir artık o günlere dönmek istemiyor. Gençlerimiz taş atmasın, yazılım-robot yapsın istiyoruz. Asla umutsuzluğa kapılmayın, çalışın.”

“BATMAN ÇOK ŞEYİ HAK EDİYOR”

Milletvekili Nasıroğlu, petrol şehri Batman’ı her alanda bir numara yapabilmenin çabası içinde de olduklarını anlatıyordu liselilere.

Liseli gençler, etrafını sardığı Nasıroğlu’na beklentilerini de anlatmadan edemiyorlardı.

Milletvekili Nasıroğlu, soğukkanlı bir şekilde gençlerin sorularını yanıtlıyordu;

“Evet bizler bu şehrin sorunlarını ve çözümlerini biliyoruz. Batman’ımızı her alanda hizmetlere buluşturmaya hazırız ve kararlıyız. Bakın geçen sene şehirimizin markası olan Petrolspor 2. Ligden 3. Lige düştü ama 64 yıllık futbol kulübünü tekrar bir üst lige çıkarabilmek için oluşturduğumuz güçlü ekip şampiyonluğa koşuyor. Bu yıl çıkacağımız bir üst ligde de hedefimiz daha bir üst lig olacaktır. Çünkü Batman, bunu hak eden bir şehir. Bizler halkımızı dinleyerek çözüm üretiyoruz. Daha yaşanılabilir bir Batman oluşturabilmenin çabasını veriyoruz. Bu işlerde artık altyapı, ulaşım, turizm, tarım, eğitim, istihdam, gençler, kadınlar, yaşlılar, çocuklar ve engelliler hemen her alanda galip gelecek vizyon projelerimizi de hayata geçireceğiz.”

Milletvekili Nasıroğlu, döner kuyruğunda sıranın kendisine geldiğini fark edince yine çevresindeki gençlere öncelik tanıyordu.

EMEKTARLARI UNUTMAYAN VEKİL

Bu şehirin emektarlarını da liselilere anlatıyordu Nasıroğlu.

Liseli öğrencilerle sohbet gittikçe koyulaşmıştı.

Liseli gençlerin sorularını yanıtladıktan sonra ben denizi de işaret eden Milletvekili Nasıroğlu, şunları söylüyordu;

“Bakın karşınızdaki ağabeyiniz 45 yıldır gazetecilik yapıyor. Başında olduğu Batman Çağdaş, bu şehrin belleğidir. Gazeteci ağabeyiniz birçok olayın tanığıdır. ‘Yüz yüze Batman’ ve ‘Redur-Uzak Yol’ adlı roman kitapları da var. Ondan öğreneceğiniz çok şey var. Batman’ın geçmişte yaşadığı olumuz dönemin tanıklarından biri de odur.”

Sağ olsun, var olsun; hak etmediğimiz sözleri sarf eden Vekil Nasıroğlu’nun ardından bir anda bazı öğrencilerin soru yağmuruna tutulduk.

Sosyal Bilimler Lisesi’nden bir öğrenci hemen bir soru yöneltti;

“Bir kitapta sizinle ilgili bir bölüm okumuştum. 1990’lı Yıllarda o zor dönemde yaptığınız gazetecilikten söz etmişti.”

Liseli öğrencilerimizin birkaç sorusu daha vardı ama o geleceğimiz gençlere söylediğim tek cümle vardı;

“Yaşar Kemal’in dediği gibi ‘Yaşam umutsuzluktan umut üretmektir.’”

Liseli öğrencilerimizin ısrarı üzerine önümüzdeki günlerde de hem ‘Batman’ın dününe hem de ‘Redur-Uzak Yol’ romanının söyleşisi için sözleştik ve ayrıldık üniversitenin yerleşkesinden.

Sağlıkla kalın.