Batman’da 2000’lerin öncesinde okullarda yıl sonu etkinlikleri kapsamında defileler olurdu. İşte petrol şehrinin dününe dair dört fotoğraf karesi daha.  

2000 ÖNCESİNİN TURGUT ÖZAL BULVARI

Yıl, 1998. Yer, Turgut Özal bulvarı. Dönemin Batman Valisi Temel Koçaklar’ın organizasyonunda düzenlenen Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ‘Halk Yürüyüşü’ne eski Belediye Başkanı Salih Gök, dönemin Cumhuriyet Başsavcısı Sadık Bölek, Gençlik ve Spor eski Müdürü Abdülkadir Ekmen, eski Meslek Yüksek Okulu Müdürü Ekrem Kaya, eski Kültür Turizm İl Müdürü Şehmus Kartal ve TPAO Batman eski Bölge Müdürü Talat Atalay da katılmıştı. O dönemler Turgut Özal bulvarında çok bloklu apartman sayısı iki elin parmak sayısından azdı. Eski Çiçek Market’in olduğu iş merkezi ile Güneş apartmanı henüz inşaat halindeydi. Dönemin Belediye Başkanı merhum Salih Gök, Turgut Özal bulvarındaki refujların etrafını korkuluklarla çevirmişti.

FOTOĞRAF KARELERİ HEP EKSİK

Yıl, 1997. Yer TPAO Kristal Park. Batman’a konuk olan dönemin Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Işılay Saygın, Batman’ın ilk günlük gazetesi Çağdaş’ı incelerken yanı başındaki Batman eski Milletvekili Ataullah Hamidi ve Batman eski Valisi Temel Koçaklar, koyu bir sohbette dalmıştı. Çağdaş’ı ilgiyle inceleyen eski Bakan Saygın’ın tebessüm ettiği o an objektiflerimize böyle yansımıştı. Eski Bakan Saygın ile Batman’da iz bırakan politikacı Hamidi, bir süre önce hakkın rahmetine kavuştu. Koçaklar ise emekliye ayrılan bürokrat oldu.

BALPINAR’DA İLK SERA

Şimdilerde bölgenin seracılık merkezine dönüşen Batman’ın Balpınar beldesinde ilk seracılığı yaygınlaştıran çiftçi, Ramazan Tufan olmuştu. Antalya Kumluca’da seracılık eğitimini gördükten sonra belde de örtü altı seracılık yapan Tufan’ı kutlayan Vali Necati Develioğlu’ydu. Dönemin Tarım İl Müdürü Erdal Özer, Şube Müdürü Celal Sünger ve Balpınar eski Belediye Başkanı Hüseyin Geylani ile serada yetişen salatalıkları yerinde inceleyen eski Vali Develioğlu; “Burası çok geçmeden seranın merkezi olacak” demişti. Develioğlu’nun destek verdiği üreticiler, Batman’ın çevresinde 400’e yakın seracılık tesisi kurdu.

OKULLARDA DEFİLE ETKİNLİĞİ

Bir zamanlar Batman’ın eğitim yuvalarının bahçelerinde defile etkinliği de yapılırdı. Resmi bayram törenlerinin yanı sıra yılsonu etkinlikleri kapsamında Batman’ın ilk Anadolu Lisesi bahçesindeki defile etkinliğine öğrenciler kadar velileri de ilgi gösterirdi. İl yöneticilerinin de izledikleri defileler, eğitim camiasında yankı bulurdu. İşte yıllar önce Anadolu Lisesi bahçesinde yapılan defileye yöresel kıyafetlerle katılan öğrencilerin renkli gösterisinden bir kare.

Kaynak: HABER MERKEZİ