İLKOKULUN EMEKTAR EĞİTİMCİLERİYDİLER

Yıl, 1993. Yer, TPAO eski Park Restoran. Okul Aile Birliği’nin düzenlediği etkinlikte kadın öğretmenler yemekte ağırlanmıştı. 32 Yıl önce Batman’ın ilkokul konumundaki Atatürk İlköğretim okulunda görev yapan eğitimcilerden bazı isimler; “Saadet Yıldırımer, Saliha Yıldırım, Lerzan Alp, Şahver Kaya, Suna Peru, Mukaddes Engin, Hatice Bayramoğlu, Neziye Mete, Hayriye Aydın, Batman eski Valisi Zeki Şanal’ın eğitimci eşi, Nurten Bedük, Şükran Solmaz ve Şengün hanım.”

40 YIL ÖNCESİNİN MEZUNLARI

1985-86 Eğitim Öğretim yılında Atatürk İlkokulu’ndan emekli olan karedeki öğrenciler, şimdilerde 40-45 yaş aralığında. 30 Yıl süreyle Atatürk İlköğretim okulu ile TED Koleji’nde görev yapan Şahver Kaya, idealist bir eğitimciydi. 2000’li Yıllar öncesine kadar okul üniformaları siyahtı. Şimdilerde Avukat, Doçent, Eczacı ve farklı mesleklerde kariyer edinen 40 yıl öncesinin mezunlarından bazı simalar; “Ali Sılısu, Duygu Udem, Gülistan Aydın, Deniz, Remziye Sarı, Meltem Şengün, Hilal Can, Dilan Ertuğrul, Ceylan, Bilal Ertuğrul, Bulgar Demirel, Ahmet Güven, Baran Ortaboy, Elif Alyamaç, Mehtap Sezer, Meltem Atalay, Eyüp Mete ve Ayşegül.”

İL DÖNEMİNDE İLK PANEL

Batman 16 Mayıs 1990’da ‘İl’ oldu. 1990 Öncesinde de Batman Milli Eğitim Müdürlüğü’nü yapan Nurullah Özkılıç, 1991’in sonuna kadar görevini sürdürmüştü. Aslen Erzurumlu olan Özkılıç, daha sonra görevini merhum Şahin Aksoy’a bırakmıştı. 1990’ın Güz döneminde Öğretmen Evi’nde ilk paneli düzenleyen Nurullah Özkılıç’tı. O dönemin tecrübeli eğitimcilerinden Şahver Kaya ve Perihan Yücel, Özkılıç ile birlikte il döneminin ilk panelini gerçekleştirmişti.

İZ BIRAKAN EĞİTİMCİLERDİ

1955 Yılında Batman Rafinerisi’nin kurulmasıyla birlikte Site Mahallesi, Raman Dağı’ndaki MTA Enstitüsü’nün eski elemanları ile TPAO mensubu ailelerini ağırladı. Beşirili Rıfat Gündem, Silvanlı Eşref Bulcan, Aydınlı Rüştü Kaya, Diyarbakırlı Mehmet Yıldız ve Çevrimovalı Osman Aksoy, Atatürk İlkokulu ile Petrol Ortaokulu’nda görev üstlenmişti. 1970’in Gençlik ve Spor Bayramı’nda hatıra kare çekenlerin bir bölümü hayatta değil.

Kaynak: HABER MERKEZİ