2000’li Yıllar öncesinde 2. Ligde mücadele eden Batman Petrolspor, rakiplerine  deplasmanlarda da kök söktürürdü. İşte petrol şehrinin dününe dair dört karesi daha.

ÜNLÜ MOTOSİKLETÇİLERİN DURAĞI BATMAN’DI

Batman, 2000 öncesi ve sonrası birçok etkinliğe ev sahipliği yapmıştı. Türkiye’nin ünlü motosikletçileri tarihi ilçe Hasankeyf’in gölgesinde düzenlenen turnuvaya renk katmıştı. Tüpraş Batman dolum girişi kavşağındaki eski Zeki Otel, yerli ve yabancı konukları ağırlardı. O konuklar arasında 2000’lerin ünlü motosikletçileri de vardı. Tarihin gölgesindeki turnuvalar arasında Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun da düzenlediği turnuvada ödül alan bisikletçiler, Cumhuriyet meydanın da ödüllendirilmişti. İşte eski Zeki Otel’de konaklayan ünlü motosikletçilerin 24 yıl öncesinin Batman hatırası.

İMAM NİKAHLI ÇİFTLERİN İMADADINA YETİŞEN VALİYDİ

1998 ile 1999’un ortalarına kadar Batman Valiliği yapan Temel Koçaklar, yıllarca resmi nikah kıymayan çiftlerin imdadına yetişmişti. İlçe döneminde dönemin Belediye Başkanı Ataullah Hamidi ile eski Kaymakam merhum  Aydın Arslan’dan sonra imam nikahlı çiftlere resmi nikah yaptıran eski Vali Temel Koçaklar, Batman kent merkezinin yanı sıra ilçelerde de çok sayıda imam nikahlı çifti nikah masasına getirmişti. 1998 Yılında Batman’ın büyük ilçesi Kozluk’ta imam nikahlı çiftlere resmi nikah yaptıran Koçaklar, hem nikah şahidi olmuştu hem de çiftlere çeyrek altın jestinde bulunmuştu.

İKİKÖPRÜ’NÜN UNUTULMAYAN BAŞKANI

Üç dönem Beşiri’nin İkiköprü belde Belediye Başkanlığı’nı yapan merhum Ali Kıyanç, başarılı çalışmalarından ötürü dönemin yöneticileri tarafından plaketle ödüllendirilmişti. Görev süresi içinde sıra dışı Başkan unvanını elinde bulunduran Kıyanç, ilk Başkanlık döneminde evinin bir bölümünü Belediye Hizmet binasına dönüştürmüştü. Kısıtlı imkanlarla İkiköprü beldesinde birçok hizmete imza atan Kıyanç, ‘Kürt Ali’ lakabıyla da adından söz ettirmişti. Kıyanç, uzun bir süre önce yakalandığı amansız hastalığa yenik düşmüştü.

2. LİGDE RAKİPLERİNE KÖK SÖKTÜREN KULÜPTÜ

64 Yıllık futbol kulübü Batman Petrolspor, 2000’li yıllar öncesinde rakiplerinin korkulu rüyasıydı. Eski Diyarbakırspor, Malatyaspor ve Adıyamanspor gibi bölge takılmalara kök söktüren Kırmızı-Beyazlılar, deplasman Fatihiydi. 2000’li Yıllar öncesinde kadrosunda eski Petrol Ofisi’nden Veysel, PTT’den Tolga, Siirt YS’den Recep, Diyarbakırsporlu Şehmus ve Ankara’dan Ercan gibi yıldız futbolcularla süper ligin kapısına kadar uzanan Kırmızı-Beyazlılar, Göztepe’ye yenilince Batmanlı futbolseverlerin de süper lig hayali suya düşmüştü. Bir zamanlar Batman’dan sonra petrolün ikinci şehri olarak bilinen Adıyaman’da güçlü 2. Lig temsilcisini üstün bir futbolla devirmeyi başaran Kırmızı-Beyazlıların o güçlü kadrosundaki futbolcular, şimdilerde yeşil sahalarda yok.

Kaynak: HABER MERKEZİ