Batman’ın ‘Ağalar Diyarı’ bir zamanlar iki-üç katlı olan Gercüş’teki evler de son zamanlarda çok bloklu yapıların gölgesinde kaldı.

HASANKEYF’İN ESKİ ÇARŞISIYDI

15 Yıl öncesine kadar yerli ve yabancı konukların ilk durağı, tarihi Hasankeyf’in çarşısıydı. Eski köprü bitişiğindeki çarşı başındaki kahve, sayısız konuk ağırladı. Bir zamanlar dört mevsimde de yerli ve yabancı turistin ilgi gösterdiği Hasankeyf’in eski çarşısı, muhteşem görünümüyle konukların ilgisini çekerdi. Hediyelik eşya satıcıları ile Hasankeyf’e özgü ürünlerin bulunduğu o cadde de turist kaynardı. Gün batımından önce Hasankeyfliler, güzergahtaki kahvelerde günün yorgunluğunu atarken, yurt dışından gelen konuklar ise o küçük mekanların gölgesinde koyu sohbete dalardı. Şimdilerde bu güzergah, baraj gölünün en derin yerlerinden birine dönüştü.

CUMHURİYET ALANININ GÜZELLİĞİ

Yıl, 1998. Yer, Batman’ın ilk meydanı. Parti mitinglerinin yanı sıra resmî bayram törenleri ve sayısız turnuvaların da yapıldığı o tarihi meydanın dili olsa da geçmiş günleri anlatsa. 1998 Yılının Batman Valisi Temel Koçaklar, Gençlik Spor eski İl Müdürü Abdülkadir Ekmen ve TÜPRAŞ Rafinerisi eski Müdürü Ümit Erdem’in de yer aldığı fotoğraf karesinde, Bisiklet Federasyonu’nun düzenlediği turnuvada ilk 3’e giren sporcuların ödülleri törenle verilmişti. Medyana yıllarca komşuluk yapan Türkiye İş Bankası hizmet binasının yapısı da değişti. Meydanın o güzelliğinden geriye bu fotoğraf kaldı.

ALA-NASIROĞLU DOSTLUĞU

2004 Yılına kadar Batman Valiliği yapan Batman eski Valisi Efkan Ala’nın yakın dostlarından biri de Batman eski Milletvekili merhum Nezir Nasıroğlu idi. Sıra dışı bir ‘Vali’ olan eski İçişleri Bakanı Ala, eski Milletvekili merhum Nasıroğlu ile zaman zaman kurum ve kuruluşlara yönelik gerçekleştirdikleri denetimlerle de yerel medyanın gündemindeydi. Batman Valiliği’nden sonra Diyarbakır’a atanan Ala, İçişleri Bakanlığı görevine kadar yükselmişti. Ala, şimdilerde AK Parti’nin etkin isimlerinden biri. Ala ile merhum Nasıroğlu’nun, 2004 yılında bir kurumdaki denetiminden bir anı karesi.

AĞALAR DİYARI DA DEĞİŞTİ

‘Ağalar Diyarı’ olarak bilinen Batman’ın Gercüş ilçesi, bir zamanlar eski konak ve taş evleriyle ünlüydü. Hükümet Konağı, bazı eğitim yuvaları ve lojmanlar dışında 4-5 katlı binaların sayısız iki elin parmak sayısından azdı. Midyat ve Hasankeyf arasındaki Gercüş, yıllara meydan okuyan eski konaklarıyla ünlüydü. Son 25 yılda ‘Ağalar Diyar’ı Gercüş’ün de fiziki yapısı değişti. O eski taş yapılar, şimdilerde 10 katlı çok bloklu yapıların gölgesinde kaldı. 1990’lı Yılların başında Batman’a bağlanan Gercüş’ün manzarası da objektiflerimize böyle yansımıştı.

Kaynak: HABER MERKEZİ