1998 Yılında 2. Ligde tarih yazan Kırmızı-Beyazlılar, Süper Lig için bilet almıştı ama sonunu getirememişti. İşte Batman’ın dününe dair dört karesi daha.

ESKİ STADYUMDA 19 MAYIS BAYRAMI

Yıl, 1993. Yer, Şafak Mahallesi. Şimdilerde ‘Millet Bahçesi’ne dönüştürülen eski 16 Mayıs Şehir Stadı’nın dili olsa da konuk ettiği futbolcu, öğrenci ve bürokrat sayısını anlatabilse. 31 Yıl öncesinde eski 16 Mayıs Şehir Stadı’nda kutlanan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinliğinde o dönemin öğrencilerinin stadyumun ortasındaki renkli görüntüleri objektiflerimize böyle yansımıştı. O dönemler eski stadyuma komşu olan yapılar arasında tek tük çok bloklu bina vardı. Eski stadyum şimdilerde Millet Bahçesi’ne dönüşürken, parkın çevresini de çok katlı binalar kale gibi sardı.

EĞİTİMİN DOSTU VALİYDİ

1997 Yılında Batman Valiliğini Şubat ile Ağustos ayının sonuna kadar yapan Necati Develioğlu, eğitimin sorunlarına duyarlıydı. Batman kent merkezindeki eğitim yuvalarını denetleyen eski Vali Develioğlu, eski Milli Eğitim Müdürü merhum Tevfik Kale, eski Emniyet Müdürü Emin Körpe ve eski Vali Yardımcısı Mustafa Ayhan ile kış mevsiminde de ihtiyaç sahibi öğrencilere giyim yardımında bulunmuştu. 2000’li Yıllar öncesinde Batman’ın bazı sorunlarının çözümüne katkı sunan bu yöneticilerin çoğu şimdilerde emekli. Eski Milli Eğitim Müdürü Kahramanmaraşlı Tevfik Kale ise yakalandığı amansız hastalığa yenik düşmüştü.

ODALARIN PROJELERİNE DESTEK VERİRDİ

Batman’ın ilk Valisi Tuncer Perçinler ve ikinci Vali Sami Seçkin’den sonra en kısa süreyle görev yapanlardan biri de Necati Develioğlu idi. 2000’li Yıllara kadar Meydan Mahallesi’ndeki eski Vilayet Konağı’nda konuklarını ağırlayan Necati Develioğlu, Oda Başkanlarının projelerine destek verirdi. Ticaret Borsası Başkanlığını yıllardır sürdüren Arif Güneş ve eski Mali Müşavir Turgut Doğan’ın, yıllar önce önerdikleri projelere ‘Yeşil Işık’ yakan aslen Kayserili eski Vali Develioğlu; “Batman’ı Oda ve STK’ların projeleriyle büyüteceğiz” mesajını vermişti. İşte Develioğlu’nun yıllar önce eski Vilayet Konağı’nda makamında Güneş ve Doğan ile çektirdiği hatıra kare.

 2. LİGİN KORKULU EKİBİYDİ

TPAO Batman eski Bölge Müdürü Talat Atalay, futbol tutkunuydu. 1998 Futbol sezonunda kısıtlı imkanlarla kurduğu kadro, eski Diyarbakırspor, Malatya ve Adıyaman’a kök söktürmüştü. 1999 Futbol sezonunda Antalya’daki Play Off maçlarında Süper Lig biletini alan Kırmızı-Beyazlılar, yarı final maçında Göztepe’ye 2-1’lik skorla yenilmişti. Eski 16 Mayıs Şehir Stadı’nda oynanan ve kıran kırana  geçen müsabakalarda Batman Petrolspor, rakiplerini devirmesini bilirdi. İşte o efsane takımın 11’i; “(Ayaktakiler) Okan, Servet, Mehmet Kaplan, Taner, Kaleci Mehmet. (Oturanlar) Ahmet, Reşit, Devran, Diyarbakırlı Şehmus, Veysel ve Muşlu Faruk.”

Kaynak: HABER MERKEZİ