İLK İL GENEL MECLİS ÜYELERİ BİR ARADA

Yıl, 1993. Yer, eski Özel İdare binası salonu. Halen Valilik Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğünü yapan Vahap Asma, o dönemlerde Valilik Özel Kalem Müdürü idi. Batman’ın eski İl Genel Meclis Üyelerinden Hüseyin Yaşar, Veysi Sergek, Nurettin Demir ve İsmail Sönmezsoy’un da aralarında bulunduğu ‘Meclis Üyeleri’nin oy kullanma anı objektiflerimize böyle yansımıştı. Eski İl Genel Meclis üyelerinden aktif siyaseti şimdilerde Yaşar yapıyor.

ARAÇ PARKI 90’LARDA ZENGİNLEŞMİŞTİ

1994 Yılında Batman Belediye Başkanı seçilen merhum Salih Gök, yerel yönetimin araç parkını zenginleştirmişti. Şimdilerde Batman Park AVM, Belediye İkmal Müdürlüğü idi. Batman eski Vali Yardımcısı ve daha sonra Tekirdağ Valisi olan Mehmet Ceylan, araç tanıtım törenine katılmıştı. O dönemler Batman Belediyesi’nde görev yapan Şirinevler eski Mahalle Muhtarı Remzi Adsan da Belediye’nin eski emekçileriyle törene katılan simalardandı. Yıllarca Makine İkmal Müdürlüğü olan o törenin yapıldığı alan; şimdilerde Batman Park AVM’ye dönüştü.

BATMAN MUTFAĞINI BÜYÜKŞEHİRLERE TAŞIMIŞTI

Batman’ın eski lokantacılarından Yılmaz Çiçek, yıllarca ‘Kırık Çatal’ lokantası adı altında Dörtyol’da hizmet veren genç bir girişimciydi. 1990’lı Yılların ortalarında ‘Kırık Çatal lokantası’, petrol şehrinde marka olmuştu. Aslen Hasankeyfli lokantacı Çiçek, ‘Taş fırını tarihi Hasankeyf Et ve Yemek Evi’ni önce İstanbul’a taşımıştı ardından da başkente. Uzun yıllar gastronomi de hizmet veren Çiçek’in, lahmacun ve fide çeşitlerinin tadına da doyum olmazdı. Batman’ın eski lokantacılarından Çiçek’in,  başkentte açtığı lokantada çalışanlarıyla birlikte çektiği hatıra kare.

BİR BİR ARAMIZDAN AYRILAN PETROLCÜLER

1970’li Yıllarda TPAO Batman Bölge Müdürlüğünde görev yapan TPAO’nun eski Petrol mühendisleri ile Ünite Müdürleri’nin arasında ‘Dayanışma günleri’ olurdu. ‘1 Nolu eski Misafirhane’de bir araya gelen petrolcülerin geride bıraktığı karede; bazı simalar yaşama veda etti. 1970’li Yıllarda eski petrolcülerin ‘Dayanışma Gecesi’nde çekilen hatıra karede yer alanlar; “Merhum Mesut Büyükbay, merhum Alaaddin Mete, Mesut Büyükbay, Feyziye Büyükbay, Mesut Tatlı, Cemile Yasavul, eski eğitimci Münevver Tengiz, Yavuz Tengiz, Vedat bey, Mustafa Baykal ve Erdal Ahıska.”

Kaynak: HABER MERKEZİ