İKİ VALİNİN KOZLUK HATIRASI

Yıl, 2001. Yer, Batman’ın büyük ilçesi Kozluk. Dönemin Batman Valisi İsa Parlak’ın ‘ilçe’ gezisine eşlik edenler arasında Kozluk eski Belediye Başkanı Ayhan Işık, Batman eski Milli Eğitim Müdürü merhum Tevfik Akalan ve Kültür-Turizm İl Müdürü Şehmus Kartal’ın da eşlik ettiği Vali Parlak, ilçenin sorunları hakkında  Çelik’ten brifing alırken objektiflerimize böyle yansımıştı. 2016 Yılından önce Batman Valiliğini yapan Çelik, daha sonra Eskişehir Valiliğine atanmıştı. Batman’da Valilik yapan Parlak ile Çelik’in Kozluk hatırası.

HİJYENİK OLMAYAN AŞ EVLERİNİ KAPATAN BAKANDI

1997 Yılında dönemin Sosyal Hizmetleri’nden sorumlu Devlet Bakanı Hasan Gemici idi. Eski Bakan Gemici, o dönemlerde Batman Valiliği’nin kiraladığı aş evlere ani denetim yapmıştı. Batman eski Valisi Necati Develioğlu ile birlikte gittiği Karşıyaka Mahallesi’ndeki aşevinin hijyenik koşullarda olmadığını görmüştü. Bakan Gemici, yeni aş evlerinin açılması için dönemin yöneticilerine talimat vermişti. Batman’ın kenar mahallelerinde 26 yıl önceki aşevlerinin önünde bir Bakan ve bakraçlarıyla yemek bekleyen dar gelirliler bir arada.

ÜÇÜ DE ARAMIZDA YOK

BATMAN, HEKİMLERE SAYGILI İL BATMAN, HEKİMLERE SAYGILI İL

Yıl, 1995. Yer, Balpınar beldesi. Batman’ın 1990’lı yıllarındaki yöneticileri, etkinlikten etkinliğe koşardı. Eşi Zehra hanımla birlikte bir etkiliğe katılan Batman eski Valisi Salih Şarman’ın etrafındaki üç önemli sima da yaşama veda etti. Başkan Salih Gök’ün yanı sıra eski Milli Eğitim Müdürü Şahin Aksoy ve FP eski merkez İlçe Başkanı Mecit Yıldız da uzun bir süre önce aramızdan ayrıldı.

NEREDE O ESKİ MEYDAN’DAKİ ETKİNLİKLER

Batman’ın tarihi meydanının dili olsa da eski bayram, miting ve etkinlikleri anlatsa. Bisiklet Federasyonu’nun 1998 yılında düzenlediği ‘Bisiklet Turnuvası”nda şampiyon olan sporcuların ödül törenini halk, büyük bir ilgiyle izlemişti. Batman’ın tarihi meydanı bir zamanlar etkinliklerin adresi olduğunu gösteren tarihi bir kare. Eski etkinlikler, fotoğraf karelerinde kaldı.