OY KABİN YERİ ESKİ SIRALARDI

Batman’da 1989 yerel seçimden bir manzara. Genel ve yerel seçimlerde oy sandıkları dünden günümüze eğitim yuvalarında kurulurdu. Oy kabinleri ise sıraların üst üste bırakıldığı ‘yer’di. İlçe döneminde 150 bine yakın seçmeni olan Batman’da, şimdilerde kent merkezinde seçmen sayısı 306 bine yükseldi. İlçelerle birlikte seçmen sayısının 400 bine yükseldiği Batman’da, Pazar günü yapılacak seçim için İl Seçim Kurulu gerekli hazırlıkları tamamladı. Geçmişteki seçimlerden de bu hatıra kare kaldı.

VAKALARI DÜŞÜRECEK EĞİTİM! VAKALARI DÜŞÜRECEK EĞİTİM!

SEÇİMLERDE DEĞİŞMEYEN FOTOĞRAF

Geçmiş seçimlerden günümüze değişmeyen manzaralardan biri de mitingler ile partilerin seçim lokalleri. Batman’da 1955 Yılından 2010’lara kadar parti mitinglerinin yapıldığı adres; tarihi Cumhuriyet meydanıydı. Hayatta olmayan eski siyasi parti liderlerinin de konuk olduğu Batman’ın eski meydanında, 1994 yerel seçiminden bir fotoğraf. Batman’ın eski meydanının dili olsa da eski kalabalık mitingleri anlatsa.

ENGEL TANIMAYAN SANATÇIYDI

Sigara tiryakiliğinden kangrenleşen ayağının kesilmesi sonucu yaşama veda eden aslen Siverekli Bilal Görmüş, Batman’da tanınan sanatçıydı. Gençlik yıllarının geçtiği Batman’dan kopmayan ve bu şehirde yaşama veda eden Görmüş, 1990’lı yılların sonlarına doğru kurduğu ‘Engelliler Derneği’nde engellileri bir çatı altında toplamayı başarmıştı. Batman Engelliller Derneği Kurucu Başkanlığını yapan Görmüş, üyeleriyle birlikte objektifimize böyle yansımıştı. Görmüş, uzun bir süre önce yaşama veda etti.

AYDINKONAK’IN KÖY OLDUĞU YILLAR

Aydınkonak, bir diğer adıyla ‘Korik’ mahallesi olarak bilinen Batman’ın eski yerleşim birimi, 2000’li yılların başına kadar ‘köy’ statüsündeydi. Aydınkonaklı gençlerden oluşan Aydınkonakspor mücadele ettiği eski Batman 1’nci amatör kümede ‘şampiyonluk’ yaşayan başarılı bir futbol kulübüydü. Amatör kümede futbol müsabakalarının oynadığı ilk yıllarda Aydınkonak stadının etrafında yapı sayısı ise yok denecek kadar azdı. O dönemin amatör müsabakaları, BAL ligi maçlarını geride bırakırdı. İşte 2000’li Yıllarda Aydınkonak-Karşıyaka müsabakasından bir kare.