BATMAN’IN SON YERLEŞİM BÖLGESİYDİ

Yıl, 1989. Burası, Belde semtinin uç noktası. Batman Belediyesi’nin petrol kentine ilk kazandığı konutlar, eski köy statüsündeki Demiryolu, yani Tilmerç Mahallesi’ne komşu sayılırdı. 2 Katlı villa tarzındaki konutlar, kentin modern binalarıydı. 34 Yıl önce o konutlarda oturan bazı ailelerin 10 yaşındaki çocukları şimdilerde 40 yaşın üzerinde. O konutların etrafında şimdilerde çok katlı yapılar var.

KAREDEKİ ÜÇ SİMA ARAMIZDA YOK

1998 ila 2000 Yılları arasında Batman Valiliği yapan Temel Koçaklar, komşu il Mardin’de de uzun bir süre kaldı. Meydan Mahallesi’ndeki eski Valilik konağında kapısı herkese açık olan Koçaklar’ın konuğu Yeniden Doğuş Partisi eski Genel Başkanı Hasan Celal Güzel, İl Başkanı Aydın Biçici, Beşiri İlçe Başkanı Beşir Özel ve Gercüş İlçe Başkanı Celil Kapar’dı. Eski politikacılar ile eski Vali Koçaklar’ın ziyaretini bu kare ölümsüzleştirirken, karede yer alan Güzel, Biçici ve Kapar, uzun bir süre önce yaşama veda etti. Geride ise bu hatıra kare kaldı.

TUĞLA FABRİKASINI BATMAN’A KAZANDIRMIŞTI

1992 Yılında Devlet Planlama Teşkilatı’ndan Batman’a gelen bir heyet ‘baca tüttürme’ kredisini bekleyen tesislerde incelemelerde bulunmuştu. Batman’ın eski iş insanlarından merhum Süleyman Güç, Batman’a kazandırdığı ilk tuğla fabrikasına Ankara’dan gelen heyeti gezdirmişti. 31 Yıl önce Güç’ün eşlik ettiği heyet objektiflerimize böyle yansımıştı. O heyet de yer alan Güç, iki yıl önce yakalandığı amansız hastalığa yenik düşmüştü.

ESKİ PTT’DE ABONELERE İKRAM OLURDU

ŞEFTALİNİN HASADINA BAŞLANDI ŞEFTALİNİN HASADINA BAŞLANDI

Turgut Özal Bulvarı’nda şimdilerde Telekom Başmüdürlüğü binasına dönüştürülen eski PTT binasında bir zamanlar, abonelere kuru pasta ikram edilirdi. Aslen Elazığlı Kaya Ayaz’ın ‘müdür’lük yaptığı dönemde gişe memurlarının masalarına konulan kuru pasta çeşitlerini tadan aboneler ile memurlar arasındaki diyalog görülmeye değerdi. İşte eski PTT binasında müşterilere yapılan ikram, yerel ve ulusal basına da konu olmuştu.