İTFAİYE, KALDIRIMLARI TEMİZLERDİ

Yıl, 1995. Yer, Turgut Özal Bulvarı. Belediye İtfaiye ekipleri, hemen her gün Turgut Özal Bulvarı’nın kaldırımlarını yıkardı. Dönemin Belediye Başkanı merhum Salih Gök, temizlik kampanyasına Turgut Özal Bulvarı’ndan başlardı. Ücra mahallelerde de bu kampanya devam ederdi. Yıllar önce Batman’ın kalbi konumundaki Turgut Özal Bulvarı’ndan bir manzara. Belediye İtfaiye ekipleri, baştan başa kaldırımları temizlerdi. Bazı güzergah sakinleri de temizlik kampanyasına katılırdı.

İKİSİ DE ARAMIZDA YOK

1994 Yılında Batman Belediye Başkanlığı’na seçilen merhum Salih Gök, sportif faaliyetler başta olmak üzere sosyal aktivitelere büyük önem verirdi. Batman Çağdaş eski yazarlarından merhum Halit Beytüt, eski Belediyespor Kulüp Başkanı ve Belediye Başkanı Salih Gök’e, spora yaptığı katkılardan ötürü plaket vermişti. İki sima da aramızdan ayrıldı. Geride ise bu hatıra kareler kaldı.

1990’LARIN VALİSİ VE BELEDİYE BAŞKANI

Yıl, 1996. Yer, Öğretmen evi şark köşesi. Eski Devlet Bakanı Prof. Dr. Salih Yıldırım, eski Diyarbakır Valisi Nafiz Kayalı, Batman eski Valisi Necati Develioğlu ve Belediye Başkanı merhum Salih Gök tarafından ağırlanmıştı. Batman Öğretmenevi’nin şark köşesine hayran kalan konuklar, Develioğlu ve merhum Gök’e teşekkür etmişlerdi. Bir zamanlar iki konuğun ağırlanmasına ait kare ise tarihin tozlu raflarında yerini aldı.

BATMAN ÇAĞDAŞ’IN İLK OFİSİ

Geçtiğimiz haftalarda ‘40. Yayın Yılı’na giren Batman Çağdaş’ın ilk çalışma ofisi ve basımevi Eski Tekel caddesindeydi. Kuruluşundan beri Çağdaş’ın Yazı İşleri Müdürlüğü görevini sürdüren gazeteci-yazar Arif Arslan konuklarını Çağdaş’ın girişindeki büroda ağırlar ve gündeme dair gelişmeleri değerlendirirdi. İşte 1990’ların başında dönemin bir il yöneticisi ile sohbet eden Arslan’ın eski çalışma masasından bir kare.

Editör: Yunus Yasak