Şimdilerde Batman’ın kalbi olan Turgut Özal Bulvarı, 1990 yılında şehrin tenha güzergahlarındandı. DSİ Batman Şube Müdürlüğü önünden geçen şimdi ki hava limanı yolu çok da işlek değildi. İşte şehrin 90’lı yılların bazı kareleri…

EN İŞLEK GÜZERGAH BÖYLEYDİ

Batman’ın 1990’lı yıllarında gelişmeye açılan yüzü; Turgut Özal Bulvarı idi. Şimdi ki DSİ Batman Şube Müdürlüğü tesisleri önünden geçen havalimanı yolu bu kadar işlek değildi. 1994 Yılında dönemin Belediye Başkanı Salih Gök’ün, çam ağaçlarıyla güzelleştirdiği güzergahta Belediye’nin satın aldığı yeni iş makineleri için de tören düzenlenmişti. İşte o güzergahtan 28 yıl öncesinin manzarası.

hasankeyf kale

BİR ZAMANLAR TARİHİ İLÇEDE KAMPANYA

Yıl, 1993. Yer, tarihi ilçe Hasankeyf. Bahar mevsimi geldi mi Batman’daki ortaokul ve liseli öğrenciler, antik kent Hasankeyf’teki ‘Temizlik Kampanyası’na gönüllü katılırlardı. ‘Şap Vadi’si olarak bilinen eski Kale kapısı girişi başta olmak üzere kaledeki atıkları toplayan öğrencilere, yerli ve yabancı konuklar da eşlik ederdi. Şimdilerde bu mağaralar dolgu altında kaldı.

nostalji3

TED KOLEJİ ORMANLIK ALANIYDI

2000’li Yılların başında Batman Çayı üzerindeki köprüye komşu olan eski mezbane alanı TED Koleji’nin Ormanlık alanıydı. 2000 Yılının Mayıs ayında TED Koleji öğretmen ve öğrencileri, onlarca fideyi toprakla buluşturduklarında; o an objektiflerimize böyle yansımıştı. Şimdilerde 30 yaşın üzerindeki öğrenciler ve emekli olan bir öğretmenden geride kalan bu hatıra kare sararan Çağdaş arşivinde yerini korurken, o ormanlık alan da korunamadı.

ibrahim altunkaynak

1994'ÜN SAĞLIK MÜDÜRÜYDÜ

Eski Milletvekili Dr. Alaattin Sever Aydın ve Mehmet Şah Yardımcı’dan sonra Batman’ın üçüncü İl Sağlık Müdürü aslen Ispartalı İbrahim Altunkaynak’tı. Batman’da uzun yıllar görev yapan Dr. Altunkaynak, İl Sağlık Müdürlüğünü otomasyon sistemi ile buluşturan ilk yöneticilerdendi. Dr. Altunkaynak, şimdilerde İstanbul’da özel bir hastanenin başhekimlik görevini yapıyor.

Editör: MEHMET REŞAT YİĞİZ