BU GÜZEL BİNAYI KORUYAMADIK

1955 Yılında Belediyeliğe kavuştuğunda Cumhuriyet Meydanındaki taşlı binada; bir süre hizmet veren Belediye Başkanı merhum Sait Ramanlı idi. İkinci dönemde Batman’a modern hizmet binası sözü veren Ramanlı, Almanya-Münih’te örnek aldığı bina projesini Cumhuriyet Caddesi’nde hayata geçirmişti. Meydan Mahallesi’nde eski hükümet konağına komşu olan Belediye hizmet binası, 1997 yılına kadar kapılarını kısa bir dönem de Valiliğede açmıştı. Batman eski Belediye Başkanı Ataullah Hamidi, yeni Belediye Sarayını Batman’a kazandırınca, Valilik eski hizmet binasını satmıştı. Daha sonra bu bina yıkılarak, 2000 iş merkezine dönüştürüldü.

BİR ZAMANLAR 2000 İŞ MERKEZİ

Tam 23 yıl önce eski Belediye hizmet binası yerinde yapılan 2000 iş merkezinin açılışını Batman’ın eski Valilerinden Vali İsa Parlak yapmıştı. Dönemin Defterdarı Ramazan Türkan, Batman Emniyet Müdürü Tahir Bayındır ve il yöneticilerinin katıldığı 2000 iş merkezindeki törende Vali Parlak, kestiği yaş pastayı konuklara ikram etmişti. Şimdilerde 2000 iş merkezindeki o eski hareketlilik yerini sessizliğe bıraktı.

ESKİ İLÇE BAŞKANLARININ DİYALOĞU

Yıl, 1995. Yer, Kültür Mahallesi’ndeki eski Özel İdare binası toplantı salonu. Beşiri eski Belediye Başkanı Ahmet Çiftçi, Hasankeyf Belediye başkanı Fehmi Cihan ve Gercüş Belediye Başkanı Bedrettin Ekmen bir arada. Dönemin İlçe Belediye Başkanlarının diyalogu bu karede gözler önüne seriyor.

ESKİ PETROLCÜLER EĞİTİMİN DOSTUYDU

1997 Yılında dönemin Batman Valisi Temel Koçaklar, fırsat buldukça TPAO Bölge Müdürü Talat Atalay ve Yardımcısı Nahit Aydın ile birlikte eğitim yuvalarının denetimine çıkardı. Koçakların’ın gezilerine eşlik eden aslen Kahramanmaraşlı Milli Eğitim Müdürü Tevfik Kale, okullarda gördüğü eksiklikleri not tutardı. Vali Koçaklar ise öğrencilerin taleplerini dinlenilirdi. Batman’da 26 yıl öncesinden bir eğitim yuvasında objektiflerimize yansıyan karede yer alan Kale yaşama veda etti. Eski Vali Koçaklar, Atalay ve Aydın emekliye ayrıldı.

Editör: Yunus Yasak