BİR ZAMANLAR DDY ÜST GEÇİDİ

Batman’ın Cumhuriyet Caddesi ile Akyürek semtini birbirine bağlayan DDY üst geçidiydi. Bir zamanlar Batman kent merkezinin çevredeki yerleşim birimleriyle olan bağlantı yol, Akyürek semti ile TPAO tesislerinin arasından geçerdi. Trafik yoğunluğunu göz önünde bulunduran DDY, Petrol-İş Sendikası binası karşısında; üst geçidi raylar üzerine yapmıştı. Eski Belediye hizmet binası karşısındaki üst geçidin çevresinde aile çay bahçeleri ve dinlenme mekanları vardı. Eski üst geçit tahtadan demire, yeşil alan ise son 30 yılda beton alana dönüştü.

*Batman’da bir dönemler DDY üst geçit tahtadandı

ARSLAN, YILDIRIM VE DEVELİOĞLU

Yıl, 1997. Yer, TPAO Kristal Park. Dönemin GAP’tan sorumlu Devlet Bakanı Salih Yıldırım’dı. OHAL Valisi ise Batman eski Kaymakamı merhum Aydın Arslan’dı. Batman’da 8 ay süreyle görev yapan Vali Necati Develioğlu, aslen Şırnaklı Bakan Yıldırım, bölge gezisine Batman’dan başlardı. Bakan ve üst düzey yetkililerin ağırlandığı yer, Kristal Park’tı. İşte 1999’un Ağustos ayında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden OHAL eski Valisi ve Batman eski Kaymakamı Aydın Arslan’ın, Batman’daki son karesi.

*Batman eski Kaymakamı Arslan, 1997’de Vali Develioğlu, dönemin Devlet Bakanı Yıldırım’la Kristal Park’ta

BATMAN’IN İKİ VALİSİ AYNI KAREDE

2000 Yılında Batman Valisi İsa Parlak’tı. Batman’ın büyük ilçesi Kozluk Kaymakamı ise Azmi Çelik’ti. 2000’li Yılların başından 2003’e kadar Batman’da görev yapan Vali Parlak, Isparta’ya atanmıştı. 2014-2016 Yılları arasında Batman Valiliğini yapan Çelik ise Eskişehir Valiliğine atanmıştı. Tam 20 yıl öncesinde Parlak ile Çelik’in Kozluk’ta bir eğitim yuvasında eski Batman Milli Eğitim Müdürü merhum Tevfik Akalan ile dargelirli öğrenciler için yapılan giyim yardımında objektiflerimize böyle poz vermişlerdi.

GEÇMİŞTE ZİHNE TAKILANLAR (8) GEÇMİŞTE ZİHNE TAKILANLAR (8)

*Batman’ın eski iki Valisi Parlak ve Çelik, dönemin Milli Eğitim Müdürü merhum Akalın ile çektikleri hatıra kare

SEÇİM NABZININ ATILDIĞI GÜZERGAHTI

1994 Yerel seçimler öncesinde Belediye Sarayı’nın olduğu Cumhuriyet Caddesi, kent merkezinin en hareketli güzergahına dönüşürdü. Siyasi partilerin seçim lokallerinin bu güzergahta açılırdı. Batman’da 94 yerel seçimler kıran kırana geçmişti. Eski politikacılardan Ataullah Hamidi, Faris Özdemir ve Salih Gök arasında çekişmeli bir seçim geride kalmıştı. Kapatılan Refah Partisi adayı merhum Salih Gök’ün kazandığı seçimde geride kalan karede; DYP Başkan adayı Özdemir’in mitingini dinlemek için Cumhuriyet alanının yolunu tutan partililer objektiflerimize böyle yansımıştı.