BATMAN ÇAĞDAŞ’IN 5. YILDÖNÜMÜ

Tarih, 2 Mart 1989… Yer, TPAO Batman Bölge Müdürlüğü’nün bir zamanlar ünlü Park Restaurant’ı. Batman’ın ilk günlük gazetesi Çağdaş’ın yıl dönümüne katılanlar arasında TPAO’nun efsane Bölge Müdürü Mehmet Yamaç, Batman Barosu eski Başkanı avukat Zeki Ekmen, TPAO emektarlarından ve Batman Çağdaş’ın ilk yazarlarından Yaşar Koray ile Yazı İşleri Müdürümüz Arif Arslan da vardı. Eski Gençlik ve Spor İl Müdürü Kadir Ekmen, Belediye eski ünite müdürlerinden Nazif Akar’ın da aralarında bulunduğu seçkin bir topluluk, Batman’ın son 40 yılına tanıklık yapan ‘Çağdaş’a ‘uzun yıllar’ dileğinde bulunmuştu. O konuklar arasındaki Yamaç ve Koray, yaşama veda etti.

1997’NİN BATMAN MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜYDÜ

Aslen Kahramanmaraşlı olan Tevfik Kale, 1997 ile 1999 yılları arasında Batman Milli Eğitim Müdürlüğü görevini yaptı. Döneminde Milli Eğitim Müdürlüğü, şimdi ki Öğretmenevi binasında hizmet veriyordu. Batman eski Endüstri Meslek Lisesi’nin mobilya ve motor-tesviye bölümünde meslek öğrenen öğrencilere destek veren Kale, okulların masa-sandalye vb. gibi malzeme ihtiyacını da mesleki liseden karşılıyordu. İşte Kale’nin, Batman eski EML mobilya atölyesindeki son karesi. Kale, Batman’dan ayrıldıktan sonra yakalandığı amansız hastalığa yenik düşmüştü.

BATMAN’DAKİ DEPREMZEDELERE MORAL GEZİSİ BATMAN’DAKİ DEPREMZEDELERE MORAL GEZİSİ

1995’TE TPAO VE TÜPRAŞ MÜDÜRLERİYDİLER

10 Aralık, TPAO’nun kuruluşunun yıldönümüdür. 1995 Yılının Aralık ayındaki  TPAO’nun yıldönümü eski Beyaz Saray binasında yapılmıştı. Etkinliğe katılan dönemin TÜPRAŞ Batman Rafinerisi Müdürü Turan Kapucu, TPAO Batman Bölge Müdürü Erdal Ahıska’ya, ‘yıldönümü’ anısına plaket vermişti. Kapucu, Batman’dan sonra atamasının çıktığı İzmir-Aliağa’da yaşama veda etmişti. Ahıska ise TPAO’dan ayrıldıktan sonra özel petrol şirketlerinin başına geçmişti. Batman’da petrol sektöründe bir zamanların başarılı iki yöneticisinden geride bu hatıra kare kaldı.

KARŞIYAKA HEMZEMİN GEÇİT MANZARASI

Yıl, 1990. Yer, Karşıyaka, Hürriyet ve İluh mahallelerinin kesiştiği DDY hemzemin geçidi, yağışlı havalarda küçük gölü andırıyordu. 30 Yıl öncesinde altyapının yetersiz olduğu ücra mahallelerin cadde ve sokakları yağışlarda ‘geçit’ vermezdi. Karşıyaka semti girişindeki DDY hemzeminin sular altında kaldığının karesi.