OKULUN ETRAFINI BİNALAR SARDI

“VATANDAŞA EN UCUZ GIDAYI SUNACAĞIZ” “VATANDAŞA EN UCUZ GIDAYI SUNACAĞIZ”

Bu kare; Batman’da 1999 yılında çekildi. Belde ile Gültepe mahallelerin ortasında kalan Batman’ın ilk Anadolu Lisesi binasının etrafında çok bloklu apartmanlar yoktu. Zemin artı beş katlı Anadolu Lisesi binası, kentin her yerden görünüyordu. Yanı başındaki öğretmen lojmanları ve tek tük üç-dört katlı evlerin çevresindeki yeşil manzara, petrol kentine nefes koridoru gibiydi. Aradan 24 yıl geçti ve şimdilerde bu boş alanların yeri beton yığınına dönüşürken, ilk Anadolu Lisesi binası da çok bloklu apartmanların arasında kayboldu.

KÖY YOLLARINI ASFALTLA BULUŞTURAN MÜDÜRDÜ

Yıl, 1992. Yer, Beşiri-Bayraklı köy yolu. Dönemin Batman Köy Hizmetleri Müdürü Ahmet Eke, stabilize olan köy yolunu asfaltla buluştururken, Yazı İşleri Müdürümüz Arif Arslan’la iş makinesi önünde bu kareyi çekmişti. Eke, başarılı çalışmalarının ardından Diyarbakır ve Konya Köy Hizmetleri Bölge Müdürlüğü görevlerinde de bulunmuştu. Eke, uzun bir süre önce emekliye ayrıldı.

YILLARI FOTOĞRAF SANATÇILIĞI İLE GEÇTİ

Burası Batman’ın ilk alanı olan Cumhuriyet meydanı. Resmi bayramlar, mitingler ve çeşitli spor turnuvaların yapıldığı meydanın dili olsa da dünü anlatsa. Batman’da ikinci kuşak fotoğraf sanatçılarından İrfan Tapan, meydandaki etkinlikleri makinesiyle dondururdu. Alandaki eski Ziraat Bankası binası, Gör pasajı, Türkiye İş Bankası şube binası önünde toplanan kitleyi görüntüleyen fotoğraf sanatçısı Tapan’ın, 1997 yılında spor turnuvası sırasında objektiflerimize yakalandığı an.

UNUTULAN MOR AHO MANASTIRI

20. Yüzyılın başlarına kadar Süryani yerleşim alanı olarak bilinen Difne-Üçyol’a yakın Mor Aho manastırı yıllardır kaderine terk edildi. Halk arasında ‘Deyra-Mağar’ denilen ‘Mor Aho’ Manastırı, milattan sonra 770’lerde inşa edildi. Bu Süryani kilisesi, üç episkopos, sayısız rahip ve diyakos yetiştirmiş. Güzel, sesiz ve tenha bir yerde yapılan Süryani manastırı, bir zamanlar bölgenin en seçkin mekanları arasında yer alıyordu. Son yıllarda viraneye dönüşen manastırın 2000'li yılların başındaki manzarası.