ARICILARA 290 SEPET KOVAN

Batman’da arıcılığın geliştirilmesi ve bal üretiminin arttırılması projesi kapsamında yüzde 100 hibeli sepet kovanı dağıtım törenine katılan 49 bal üreticisi, 290 arı kovanına kavuştu. Tarım-Orman İl Müdürü Mehmet Aydın, Özel İdare Genel Sekreteri Abdülkadir Özer, Batman Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş’in de katılığı arı kovanı dağıtım töreninde konuşan Vali Ekrem Canalp, özellikli sepet kovanların ‘Made in Batman’ patenti olduğunu belirtti. Kovanların Batman’da tasarlandığını ifade eden Vali Canalp; “Daha önce 4000 fenni kovan dağıtımı yapmıştık. Yeni dağıttığımız kovanlar ise özellikli kovanlardır çünkü Made in Batman, burada tasarlandı” dedi.

“EN DÜŞÜK BAL ÜRETİMİNİN YAPILDIĞI İL’İZ”

Kovan başına düşen verimlilik oranıyla Batman’ın bal üretiminde düşük illerden biri olduğunu da söyleyen Vali Canalp; “Fenni kovanlarda elde ettiğimiz ürünlerin miktarını arttırmamız lazım. Geleneksel üretimi de yine canlandırmamız gerek. Geleneksel yöntemle halı dokuma tezgahlarımız hala var ama kullanılmıyor. Çünkü modern tezgahlar çok daha verimli ve seri imalat yapıyor. Geleneği yaşatacağız derken, yaşatacağımız geleneğin de verimliliğinin yüksek olması gerekiyor. Ürettiğimiz sepet arı kovanında üç farklı izolasyon maddesi kullandık. Dağıttığımız 290 kovanda üreticilerimiz deneme yapacak” diye konuştu.

“4000 KOVAN İMAL EDİLECEK”

Vali Canalp, şöyle devam etti; “Önümüzdeki yıl muhtemelen 4000 civarında kovan imal edip, üreticilerimizin hizmetine sunacağız. Geleneksel üretimle bugünkü modern fenni üretimini de Batman ile birleştirmenin kıvancını yaşayacağız. Bu kovanlar arasında 10’unu maaşımla alarak çiftçilerimize hibe etmekten de şeref duyduğumu ifade etmek isterim. Türkiye, dünyada Çin’den sonra en fazla bal üretimi yapan ikinci ülke oldu. Bu yöntemdeki arayışlarla da aynı şekilde devam etmemiz gerekiyor. Bu proje önümüzdeki yıllarda hem Batman’ımıza hem de memleketimizin her bir tarafında yayılacaktır.” 

Muhabir: RECEP AKIN