NEVROZ’A BİNLER KATILDI
Batman’da DEM Parti tarafından ‘Kalk,  zaman özgürlük ve başarı zamanı’ şiarıyla gerçekleştirilen Nevroz kutlaması Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan'ın katılımıyla kutlandı. Otogar bitişiğindeki alandaki etkinliklere Bakırhan’ın yanı sıra kutlamalara Milletvekili Zeynep Oduncu, DEM İl Eş Başkanları Songül Korkmaz ve Mustafa Mesut Tekik, Belediye Eş Başkan adayı Gülistan Sönük, DBP ve HDP il teşkilatı yöneticileri ve kalabalık topluluk katıldı. Kutlamalarda sanatçı Suavi ve Lawje müzik grubu da sahne aldı. Kutlamalara katılan kadınlar büyük bölümü ise yöresel kıyafetlerle dikkat çekti.

Tuncer Bakırhan Batman

“BATMAN HALKI 90’LARDAKİ CİNAYETLERİ UNUTMAZ”
Alanda toplanan kitleye hitap eden DEM Parti  Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan: “İstanbul’da yüz binler Kürt sorunu diyalog ve müzakereyle çözülsün dediler. Bir kez daha Batman meydanında diyoruz ki 2013 yılındaki barış ve çözüm deklarasyonunun arkasındayız” dedi. 90’larda Batman halkının büyük acılar çektiğine de işaret eden Bakırhan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz Batman’da 90’larda yaşanan cinayetleri unuttuk mu, unutmadık. Birileri şirin gözükerek, gülümseyerek burada 90’larda kontralar tarafından işlenen cinayetleri Batmanlıların unutacağını düşünüyor. Batman kimliğine sahip çık, onuruna sahip çık.”

Nevroz 2024 2

“BATMAN REKORU KAPTIRMAZ”
Batman’dan 31 Mart’ta rekor oy beklediklerini de kaydeden Genel Başkan Bakırhan: “Nerede, hangi caddede bir Kürt ismi varsa hepsinin ismini indirdiler. Kültürümüze, tarihimize karşı oldular. 12 Bin yıllık Hasankeyf’i sular altında bıraktılar. Batman halkı, bu düzene sandıkta cevap verecektir. Batman rekoru kimseye kaptırmaz, yine rekor kıracaktır. Seçimde lütfen kimse kontralara, petrolü buradan alıp başka yerlere işleyenlere, Meclis’te iki kelime Kürtçe konuşuldu diye Kürt diline ‘bilinmeyen dil’ diyenlere karşı partinize sahip çıkın. Batman sandığına, onuruna, hakikatine, hafızana sahip çık” diye konuştu.

Nevroz Ateşi

Nevroz 2024 3

Muhabir: NEZAHAT SUMBÜL