** Hasankeyf’in yeni yerleşim birimindeki hazırlıklar hakkında bilgiler veren Hasankeyf Kaymakamı Faruk Bülent Baygüven: “2019’de barajda suyun tutulması hedefleniyor. Hasankeyflilerin taşınma işlemleri ise 2018’de tamamlanacak” dedi.

320 YENİ KONUT YAPILIYOR
Ilısu barajı altında kalacak olan tarihi Hasankeyf’te ‘taşınma’ hazırlıklarının altyapısı tam hız sürüyor. Yeni yerleşim birimindeki çalışmalar hakkında bilgi veren Hasankeyf Kaymakamı Faruk Bülent Baygüven: “Hasankeyf’in iskan çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor.  Bir ay önce 320 konut ve bir mezarlığın yapımına başlandı. 2008 Yılından beri bitirilmeye çalışılan hak sahipliği çalışmasını da geçen hafta itibarıyla bitirmiş bulunmaktayız.  Çalışmalar neticesinde 698 konut, 150 iş yeri hak sahibimiz var.  320 Konutun yapımı nasıl devam ediyorsa kalan konutlarımız da en kısa sürede ihale edilecek ve onlarında yapımına başlanacak. İş yerlerinin çoğu bitti. 169 iş yerimizin büyük bölümü bitti.  Bahar ayında muhtemelen kesin kabulleri yapılacak.  Onun dışında kamu kurumlarımızın birçoğu taşındı” dedi.


“2019’DA SU TUTULACAK”
Yeni yerleşim birimine taşınmaların 2018’de tamamlanacağını da kaydeden Kaymakam Baygüven, şöyle devam etti: “18 ay önce Hasankeyf’e atandığımda hak sahipliği bitmemişti. Birçok eksiklik de vardı. Herkes taşınma işlemlerinin ne zaman biteceğini soruyordu. Biz de ‘şu zamanda’ taşınacak diyemiyorduk. Çünkü hak sahipliği bitmemişti. Şu an yapımına başlanan konutlar var ve önümüzdeki günlerde de ihalesi olacak konutlarla beraber 2018 yılında vatandaşlarımız buraya gelecek. 2019’da da Hasankeyf’te su tutması bitmiş olacak diye hedefleniyor. Vatandaş taşınmadan su tutulana kadar 8 önemli eserin de taşınması hedefleniyor. Bunlardan bir tanesi Zeynel Bey türbemiz. Türbe Mart-Nisan aylarında taşınacak. Bunun dışında parçalı ve bütünsel olarak taşınacak eserlerimiz de mevcut.” (Reşat Yiğiz)