*Cumhuriyet öncesinde Diyarbakır ve Bitlis’e; Cumhuriyet sonrasında Muş ile Batman’a bağlanan Sason ilçesinin küçük meydanındaki 150 yıllık çınar ağacının altında siyasetin nabzını tutuyoruz. Yanımızda 95 yaşındaki Ferman Çiftçi, anlatıyor; “Bu gördüğünüz çınarın gölgesinde ne siyasetçiler gelip geçti.”

*Yaklaşan yerel seçimde Batman’ın en hareketli  ilçesi Sason… AK Parti’den SP’ye, Türkiye Komünist Partisi’nden CHP’ye, DEM Partisi’nden YRP’ye kadar hemen hemen tüm partilerin Belediye Başkan adaylarının olduğu Sason’daki 17 kahveden 12’si partilerin seçim lokaline dönüşmüş.

MEYDANDA SICAK SİYASET
2973 Metre yükseklikte Sason Mereto Dağı ile Helkis Dağı, gelinlik gibi Sason’un etrafını süslemiş.

Eriyen karlarla birlikte masmavi akan Sason Çayı coşmuş.

Güneşli bir hafta sonunda kar havasının yer yer estiği Sason ilçe merkezini ‘siyaset’ ısındırmış.

Yükseklerde buz gibi bir hava var.

Sason’un küçük meydanında ise güneşlenenler sıcak siyaseti konuşuyor.

1924’te Sason’un bağlı olduğu Muş Valisi Ali Sakıp Beygo, aynı zamanda ilk kez ilçeye giden Vali olmuş.

Yaya 19 saat süreyle beraberindeki heyetle  Sason’a ulaşabilen Beygo, o dönemin zor koşullarını anı defterinde de yazmış;

“3700 Rakımlı ‘Zevasor’ dağını aştık. Birçok yerlerde karlar üzerinden geçtik. Bu doğa şartları nedeniyle de Sasonluların Muş’a gelmelerine imkan yoktu.”

Cumhuriyet’ten 1 yıl sonra Muş’a Valilik yapan Beygo, o dönemlerde Sason’da ‘Belek’ bir diğer adıyla ‘Bedri’ aşiretinin reisi Hasan Ağanın sözü dinlenilen bir kanaat reisi olduğunu da Valilik anılarında yazmış.

9700 Seçmenin olduğu Sason’da, hemen herkesin yolunun kesiştiği o meydanda AK Parti seçim lokalinin açılışına katılanlardan ‘Bedri’ aşiretinden 95 yaşındaki Ferman Çiftçi ile koyu bir sohbetimiz oldu.

Belediye binası karşısındaki 150 yıllık çınar ağacını işaret eden Çiftçi, geçmişteki siyasetçileri de anmadan girmiyordu sohbete;

“8 Çocuğumdan 40 torunum var. Bu Çınar ağacının gölgesinden ne politikacılar gelip geçti. Çocukluğumda da gençliğimde de politikacılar buradan bizlere seslenirdi. Bakın Milletvekili Ferhat Nasıroğlu konuşuyor. Herkes onun dürüstlüğünden söz ediyor. Kim memlekete faydalıysa biz onunla beraberiz.”

KAHVE BAHANE, POLİTİKA ŞAHANE
İlçe merkezinin kalbinin attığı Sason meydanındaki 4 kahve dışında 12 kahvenin tümü, partilerin Belediye Başkan adaylarınca ‘Seçim Lokalleri’ne dönüştürülmüş.

Hafta sonu seçim lokalini Milletvekili Nasıroğlu ve İl Başkanı Avukat Gür’ün katılmayla açan AK Parti Belediye Başkan adayı İrfan Demir’le Belediye binası önündeki meydanda karşılaştık.

Başkan adayı Demir, sağlık sektöründe çalışan bir isim.

İlçede yapmak istediği bazı projeler arasında; meydan genişletme, turizm sektörü ve son dönemlerde yapılan çok bloklu yapıların sorununu çözmeyi planladığını söyleyen aday Demir, yaklaşan seçimlerde iddialı olduklarını söylüyordu.

AK Parti’nin İl Genel Meclis Üyeliği’nin 1’nci sıra adayı Ömer Taş, 3 dönem yaptığı bu göreve tekrar talipli olduğunu belirtiyordu.

Abdüllatif Aksoy, kulağımıza eğilip; “Sason’a doğal gaz gelsin. Sason-Muş yolu açılsın” diyordu.

AK Parti’nin 3’ncü sıra İl Genel Meclis adayı Veli Ağaya; “İstanbul’da siyasette edindiğim birikimimi ilçemde artık hizmete dönüştürmek için aday oldum” diye mesaj veriyordu.

Tekinler Mahalle Muhtarı Sait Taş, Haydar Mahalle Muhtarı Sabah Demir ve Ekinlik Muhtarı Hayrettin Cengiz de meydanda ilçe sakinlerine seslenen Milletvekili Ferhat Nasıroğlu’nu pür dikkat dinleyenler arasındaydı.

SP’DE CUMA UÇAR FARKI
2014-2019 Yılları arasında Sason Belediye Başkanlığı yapan Cuma Uçar, Saadet Partisi’nden tekrar aday olunca dengeleri de değiştirmiş ilçede.

Açtığı 3 seçim lokalinde partilerle iç içe olan Uçar, adaylar arasında soğukkanlılığıyla bilinen eski bir siyasetçi.

Yanında AK Parti’den ayrılan İl Genel Meclis Üyeliği yapan isimlerden biri de Hüseyin Yılmaz’dı.

Adaylığını resmen açıkladıktan sonra ilçede adeta karargah kuran Uçar, siyasetteki tecrübeleri de bu seçime yansıtmış gibi.

“İlçeyi bütünleştirmeye geldik” diyen Uçar, seçim kampanyasından bir hayli memnun.

Bakın neler diyor eski Belediye Başkanı Uçar;
“Her şeyden önce şunu diyebilirim; 2014 genel seçimlerinden bile daha iyi bir yerdeyiz. Sason ilçesinde renkli bir seçim kampanyası sürüyor. DEM Partisi’nden Türkiye Komünist Parisi’ne kadar birçok partinin Belediye Başkan adayı var. Sason da gayet güzel bir hava var. Herkese, her partiye saygımız var. Allah’ın izniyle halk bize yetki verirse; yarı kalan projeleri tamamlayacağız. Sason’da herkese dokunmaya çalışacağız.”

‘DİREKSİYONU SAĞDAN SOLA KIRDIK’
CHP Sason Belediye Başkan adayı  Sırrı Taşdemir, ilçede lokal sayısını dörde çıkarmış.

CHP’nin merkez lokalinde Başkan adayı Taşdemir gelmeden yakını İlhami Taşdemir’le sohbet ediyoruz.

Taşdemir, partililerin de duyabileceği gür bir sesle konuşuyordu;

“Ailece sağda yer almıştık. Valla bu seçimde biz de direksiyonu sağdan sola kırdık. Ne yapalım böyle gerekti.”

24 Yıldır İstanbul-Beşiktaş’ta yaşamını sürdüren CHP adayı Sırrı Taşdemir, yapabileceği projeleri anlatınca da önemli bir ayrıntıya dikkat çekiyordu;

“Sason Belediyesi’nin yıllık bütçesi ortalama 5 milyon TL olsun. Düşük bir bütçeli yerel yönetime bu kadar yüklenmenin anlamı ne? Ben de anlayamadım gitti. Biz Sason’a farkındalık yaratacak projeler için geldik. Memleketime bir şeyler kazandırmanın gayreti için buradayım. Gerek İstanbul gerekse de yurt dışından getireceğimiz yatırımcılarla Sason’u her yönüyle kalkındıracağız.”

CHP’ye komşu olan Yeniden Refah Partisi’nin seçim lokalinde tanıdık bazı simalarla da selamlaştık.

Yıllardır Sason’un balını markalaştıran Kemal Bozkurt da Mesut Baz’ın seçim lokalindeydi.

İş isanı Baz, mütevazi bir seçim kampanyasını sürdüren adaylardan biri.

3 Kahveyi Sasonlu seçmenler için lokale dönüştüren YRP’li aday Baz’ın yakınları, şu mesajı veriyordu;

“Sason’da  evlere çat kapı yapıyoruz. Herkesin ayağına gidiyoruz. Adayımız Mesut Baz, yardımsever bir iş insanı. Hiçbir zaman bir ayağını Sason’dan kesmedi. İlçe sakinleri de bunun farkında.”

KOMÜNİST PARTİSİ’NİN SASON ADAYI
Türkiye Komünist Partisi Sason Belediye Başkan adayı Cuma Yıldırım’la da ilçenin kalbinin attığı Sason meydanındayız.

Yanında Sason’un genç TKP ilçe Başkanı da vardı.

Henüz seçim lokalini tutmamıştı ama ofisinde çalışmalarını yürüten TKP’li aday Yıldırım, seçimler için de bir hayli iddialı mesaj veriyordu;

“Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun projelerinden etkilendiğim için aday olmaya karar verdim. Biz bu topraklarda büyüdük ve bu toprakları asla bırakmadık. Bu toprakların neye ihtiyacı var, ne getirir, ne yetişmez en iyi biz biliriz de ondan. Önceliğimiz Sason’a yatırımlar yapmak. Sason’a ne gerekiyorsa onu yapacağız.”

Özetle etrafında beyaz örtünün hakim olduğu Sason kent merkezi sıcaklığıyla bir başka diyar.

Başka bir ilçenin seçim nabzında buluşmak üzere.

Sağlıkla kalın.