Yerel seçim yaklaşıyor, bizi yönetmeye talip olanların sayısı da hızla artıyor...

Yerel yönetime talip olan politik şahsiyetlerin ne kadarı sorunlara duyarlı, ne kadarı bu kentin problemlerini biliyor?

Bu kentin temel sorunlarının çözümü için gayret göstereceklere ihtiyacımız var. Ancak aday adaylarımızın ve partilerinin genel olarak duruma seyirci kalıp, kentin temel sorunları konusunda kamuoyunun karşısına çıkmadıklarını gözlemliyorum.

SORUNLARA SEYİRCİ KALMAMALIYIZ...

Bu kentte yaşıyor, bu kentin havasını soluyor, bu kentin suyunu içiyorsak, sorunlara da duyarlı olmalıyız.

Bu kenti daha yaşanabilir hale getirmek hepimizin görevi olmalıdır.

Hepimizin daha güzel, daha temiz ve yaşanabilir bir kentte yaşamak istediğinden eminim. Ancak sorumluluk alma, bilinen tabirle ‘elini taşın altına koyma’ konusunda yeterince duyarlı olmadığımıza inanıyorum.

Çoğumuzun düşünce pratiği, ‘bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın’ şeklindedir…

Kentin temel sorunlarından hepimiz rahatsızlık duyarız, ama iş çözümü için çaba göstermeye gelince, duyarsız kalırız.

Batman’ımızın sorunları çözümsüz değildir. Her sorunun mutlaka bir çözüm yolu da vardır. Yeter ki kurum ve kuruluşlar, STK’lar ve ilgili herkes görevini layıkıyla yapsın.

Bu konuda güç birliğine, ortak harekete ihtiyacımız vardır. Bu kentin sivil toplum örgütlerinin bir arada olması, birlikte hareket etmesi de çok önemli sonuçlar doğurur.

Bu kentin dinamiklerini harekete geçirmek için bir zeminin olması, herkesin orada kendini bulması gerekiyor.

KENT KONSEYİ ÇATISI…

Bir süre önce ziyaret edip, kentin bazı temel sorunları hakkında görüş alışverişinde bulunduğumuz yeni Valimiz Sayın Hulusi Şahin, önemli mesajlar vermişti. İl Toprak Koruma Kurulu'na yeniden işlerlik sağlayan Valimize, acizane olarak kent yararına olan diğer kurulları da aktifleştirmesi önerisinde bulunmuş ve Batman Kent Konseyi'nden söz etmiştim.Sayın Valimiz, kurulları harekete geçireceğini beyan ederken, çevre, doğa, kent problemleri konusunda güzel açıklamalar yapmıştı.

Bugün aktif olmayan Yerel Gündem 21 Batman Kent Konseyi hakkındaki düşüncemi Sayın Valimizin ve kamuoyunun bilgisine sunmak istiyorum.

Kentin tüm dinamik güçlerini bir çatı altında toplamaya yönelik önerilerimden birisi Batman Kent Konseyi’ne işlerlik kazandırılmasıdır. Yerel Gündem 21 Batman Kent Konseyi bu konuda en ideal oluşumdur.

Siyasi yönü bulunmayan, herkesimin düşünce ve görüşlerini açıklayıp öneri olarak sunabildiği bir platformdur Kent Konseyi.

Yıllardır Batman Kent Konseyi aktif değil. 15 Temmuz darbe girişimi öncesi ve sonrasındaki bazı gelişmeler bu konseyi işlevsiz hale getirdi. Israrla önerilerde bulunuyor ve bu konseyin yeniden yapılandırılması gerektiği yolundaki görüşlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Batman Kent Konseyi siyasi bir yapı değildir. Konsey olağan üstü genel kurula giderek yeniden yapılandırılmalıdır. Çünkü konsey aktif olmasa bile halen bir yapı olarak ayaktadır. Batman Belediyesi, kanun gereği bu yapının masraflarını karşılamaktadır. Biriken kiralarını ödemektedir.

Birleşmiş Milletlerin 1992 Rio da düzenlediği Yeryüzü Zirvesi sonucunda kabul edilen ve ülkemizin de imzalamış bulunduğu Rio Deklarasyonunun 28. Bölümü çerçevesinde hayata geçirilen, İçişleri Bakanlığı’na bağlı faaliyet yürüten bir organdan söz ediyorum.

Batman için el birliği ile sorunların üzerine gitmemiz, çözümler üretmemiz bir zorunluluktur diye düşünüyorum.

Batman’ın temel sorunlarının çözümü için sadece devletin resmi kuruluşlarına değil, sivil toplum örgütlerine de görevler düşüyor ve güç birliğine ihtiyacımız açıktır. İşte sivil toplum örgütlerini harekete geçirecek, onların gücünü birleştirecek bir mekanizmadır Kent Konseyi.

Sadece sivil toplum örgütlerinin değil, kurum ve kuruluşların da güç birliğini sağlayacak oluşumlar sayesinde daha temiz, daha güzel ve yaşanabilir bir Batman gerçeği söz konusu olacaktır…

Batman’ın böyle bir çatıya, böyle bir şemsiyeye ihtiyacı vardır. Batman Valisini, Milletvekillerini, Belediye Başkanını, resmi kurum-kuruluş yöneticilerini, meslek grupları yetkilileri ile tüm sivil toplum örgütlerinin yöneticilerini bir şemsiye, bir çatı altında toplayacak oluşumun ancak bu kentin sorunlarına çözüm bulacağı gerçeğine inanıyorum. Böyle bir çatı, böyle bir şemsiye var. Bu çatının-şemsiyenin altında bir araya gelerek sorunlarımızın üzerine kararlılıkla gidebiliriz. Bu çatı Batman Kent Konseyidir…

Bu konseyin ne kadar önemli çalışmalar yaptığına dair çok somut bilgiler de verebilirim. Kentimizin sorunları için ‘neme lazım’ diyenlerden olmamalıyız. O nedenle bir kere daha önerilerimi sundum. Duyarlı olunması dileğimle.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.