Cumartesiden devam

Değerli Okurlar, kentimizi 12 yıl önce vuran sel felaketinin yaralarının sarılması için verilen sözlerin tutulmaması yüzünden yeni bir tehlike kapımızı çalabilir.

Çok çok önemsediğim ve yıllardır mücadelesini verdiğim bir mesele olduğu için üç gündür konuyla ilgili değerlendirme yapıyorum.

Aradan 12 yıl geçmiş olmasına karşın derenin ıslahı ve tehlike olmaktan çıkarılması için hiçbir belediye yönetimi etkin tedbirler almamıştır.

Halbuki önceki yazılarımda ifade ettiğim gibi hükümet cenahından önemli sözler almışız.

Bir somut belge daha sunmak istiyorum.

Bir dönemlerin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun da İluh Deresi ile ilgili açıklamalarından söz ediyorum.

Daha önce de açıkça ‘Köşeme de taşıdığım ve takipçisi olacağımı söylediğim o ifadeleri’ diyerek yaptığı konuşmaya atıf yapmıştım.

**

**

“BATMAN’A NE GEREKİYORSA YAP VEYSEL HOCA”

Veysel Eroğlu, Batman için her türlü yetkiyi Sayın Cumhurbaşkanının Başbakan iken kendisine verdiğini açıklamış ve o sözlerini köşeme taşımıştım.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Başbakan iken kendisine ‘Batman’a ne gerekiyorsa yap Veysel Hoca’ sözü Eroğlu’na aittir. İşte o cümleleri:

“Kırsal kalkınmayı harekete geçirdik. Gelir getirici bademinden cevizine kadar, Antep fıstığına kadar ne yetişiyorsa, dikim yapılıyor. 3 Yıl bakımı, masrafları bize ait, geliri ise 49 yıl süreyle vatandaşa ait. 11 Müjdede ne var? DSİ, burada en büyük yatırımları yapıyor. 8’i DSİ’ye ait, 3’ü Orman Genel Müdürlüğünün. Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanken bana şu talimatı verdi; ‘Batman’a ne gerekiyorsa yap Veysel hoca’ dedi. Ben de kendimi burada buldum. İlk önce Batman Barajını tamamladık, daha sonra sağ ve sol sahili tamamladık. Bu müjdelerden öncelik verdiğimiz Batman’ın için büyük önem arz eden İluh deresi ve Batman Çayı ıslahı projeleri. Bu projeleri belediyemizle birlikte gerçekleştireceğiz.”

Bu ifadeler önemli. Madem Sayın Cumhurbaşkanı samimi bir hitapla, ‘Veysel Hoca’ diyerek bu talimatı vermiş, İluh Deresi için beklentilerimize de cevap olmalıdır.

Batman Çayı Islah Projesi de yarıda kalmış durumda.

Hatta yarıda bile değil, 2012 yılında start verilen çalışmada önemli bir mesafe alınmadı…

Her iki proje de bu kentin geleceğini ilgilendiriyor. O nedenle takipçisi olmalıyız diye düşünüyorum.

Veysel Eroğlu, hala önemli bir isim. Dünkü yazımda son Başbakan Binali Yıldırım için yaptığım öneriler, Eroğlu için de geçerlidir. İlimiz Milletvekilleri Sayın Bakana bu sözlerini hatırlatıp, destek istemelidirler.

**

**

Saygıdeğer Okurlar, 12 yıl önce yaşanan o korkunç sel felaketinin esas nedenine hala açıklık getirilmediğini de belirteyim.

Nasıl oluyor da İluh Deresi’nin taşmasıyla Karşıyaka, Petrolkent, Hürriyet gibi rakım olarak yüksek mahallelerdeki yüzlerce ev balçık ve çamurla doluyor?

Düşünün 12 mahalle büyük felaketle karşılaşmış, 8 mahallenin birinci katlarını sel suları teslim almıştı.

O zaman kent yukarısında toprak bentlerle oluşturulan bir büyük göletin patlamasıyla taşkın suların birden boşaldığı ileri sürülmüştü…

Seyitler mahallesi ve Erköklü yukarısında böyle bir göletin olduğu bilgisini teyit edememiştim.

O gece korkuya kapılan binlerce Batmanlının, “Batman Barajı patlamış. Bütün kent sular altında kalacak” diyerek birbirlerine telefon açtıklarını hatırlıyorum.

Sel suları TPAO Site girişini, Gar Müdürlüğü çevresini tamamen kuşatmıştı. O nedenle herkesi bir korku sarmıştı…

**

**

Evet, İluh Deresi’nin ıslahı sağlanıncaya kadar bu konudaki duyarlılığımızı göstermeliyiz. Belediye Başkan Vekilimiz beni yakından tanır ve bilirler ama sorunu gündemde tuttuğum için yanlış yönlere taşımak isteyenler olabilir diye bir kere daha ifade edeyim;

Belediye yönetiminin atanmış veya seçilmiş olması şahsımı pek ilgilendirmiyor. Benim talebim ve beklentim bunun tehdit olmaktan çıkarılmasıdır…

Kayyum bu hizmeti verecek olursa, bundan mutluluk duyarım. Şahsi bir kazancım olmaz ama onlar takdir kazanacaktır.

Son sözlerim, eleştiri ve öneri anlamında bir tekrar olacaktır ki bunu her yıl açıkça ifade ediyorum; Felaketin üzerinden 12 yıl geçti. Olası bir sel felaketinin önlenmesi için İluh Deresi Kentsel Dönüşüm Projesi hayata geçirilmediği gibi, hazırlanan projeye ödenek desteği verilmemiştir…

Sel felaketinden sonra resmi kurum ve kuruluşlarca hazırlanan hasar tespit raporlarında, Batman Belediyesi’nin, dönemin parasıyla 20 Trilyon liralık hasarının olduğu resmen açıklanmıştı. İlk etapta ödenmesi gereken 2 trilyon bile ödenmemiştir.

Hala felaketin yaraları sarılmamış, lağım suları İluh deresinde açıkta akmaya devam etmektedir. Ne hükümet erki, ne Milletvekilleri, ne Valilik, ne Belediye, bu konuda bir çalışma yapmamaktadır.

Cenabı Allah korusun ama yeni bir felaket kapımızı çalacak olursa, bu eleştirilerimi sakın unutmayınız…
Üzerinden 12 yıl geçen felakette yaşamını yitirenlere Cenabı Allah’tan rahmet, kederli yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum.

Rabbim bir daha böyle büyük felaketleri bizlere yaşatmasın. Dileğim gereken tedbirlerin alınması, İluh Deresi’nin kalıcı ıslahının gerçekleşmesidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.