Son zamanlarda Batman’da yapılan ihalelerde Müteahhitler tarafından % 40 veya %50 yapılan kırımlardan kimsenin haberi yok mu?
Bayındırlık Birim Fiyatları veya Milli Savunma Bakanlığı birim fiyatlarıyla yapılan ve teknik ismi Keşif bir ihale fiyatı nasıl oluyor da yarı yarıya fiyatı indirilebiliyor.
Ya da tam tersi düşünelim; bir ihale bedeli yüz lira ama siz o ihaleyi iki yüz liraya alabilir misiniz? Devletin Valisi, İl Özel İdare Sekreteri ve Savcısı hemen peşinize düşer. Niçin fazladan para ödendi mi peşine düşülürken fiyat yarı yarıya kırıldı mı kimsenin sesi çıkmamaktadır?
Devletin zarar etmemesi adına rutin fiyatın üstüne çıkılmasında yapılan itirazlar aslında bireyin de zarar etmemesi adına yapılan kırımlarda itiraz yapılabilmeliydi. Ama Batman sahipsiz ve Batmanlı müteahhit de alışmış yontulmaya. Türkiye Cumhuriyetinin hiçbir bölgesinde hele ki Marmara bölgesinde yapılan kırımlar %5 veya % 10’u geçmez. Adam zaten Bayındırlık veya MSB birim fiyatlarında müteahhitlik karı % 25 olduğu için yaptığı 5 veya 10 kırım karından bir miktar azalmasına sebep olacak ama nihayetinde yine de kar edebilecektir. Ama Batmanlı müteahhit % 5 veya % 10 kırım yapıldı mı en üstteki bürokrasi tarafından ihale geçersiz sayılmakta ve müteahhitte biraz yol yordam biliyorsa Kamu İhale Kurumuna itiraz etmekte.
-Bu gün İl Özel İdare Sekreterine bilgi edinme hakkı kapsamında bir yazı gönderin ve kurumlarınca gerçekleştirilen ihalelerde tek tek yüzde kaçlık kırımlar yapıldığını sorun.
-Bayındırlık veya şimdiki ismi her ne ise İl Müdürlüğüne bilgi edinme hakkı kapsamında bir yazı gönderin ve kurumlarınca gerçekleştirilen ihalelerde bu sefer tek tek değil de en yüksek kırım oranının yüzde kaç olduğunu sorun.
-Daha geçen gün Mardin’in bir ilçesinde köylerde öğrenci taşıma ihalesinde yüzde 40-50’lik bir kırım yapıldığı yalan mı, şehir efsanesi mi?
-Gençlik ve Spor il Müdürlüğüne de aynı şekilde bir yazı gönderin.
-Ve de Askeriye’de yapılan yaş sebze ve meyve ihalesini de bir inceleyin
İşte o zaman ne demek istediğimi anlayacaksınız.
Batman’da ihalelerde yüksek oranda kırımlar yapılmakta. Bu kırımlar sonucu müteahhitler top atmakta, çoluk çocuk perişan kalmaktadır.
Birçok karakol ihalesinde müteahhitler kaçmış ve hem devlet zarar etmiş ve hem de aileler perişan olmuştur.
Bazı müteahhitler ise yapmış oldukları kırımları çalma suretiyle nötralize etmekte, demirden, betondan ve işçi SSK’sı gibi kalemlerden tırnaklamakta ve sonuçta Marmara Depremi ve Veli Göçer misali binalar yükselmekte.
Bu yazıyı okuyan Batman’da görevli bir kişi var ise, Batman’ın sahibi var ise tek şunu sormak istiyorum; Bir ihaleyi gereğinden yüksek fiyata ihale etmeyen bir zihniyet nasıl oluyor da gereğinden ucuza verebiliyor?
Ne yani birileri sen çal ama ben çakmayayım mı demek istiyor?
Ama olay öyle değil. Maalesef sen çal ama ben çakmayayım diyen kişilerle işi taahhüt edenler arasında da alengirli işler olmakta.
Bunu herkes biliyor. İşe giden kontrolör saat 11’de işe başlıyorsa sorgulamaya buradan başlayın.
Aslında daha çok şey yazabilir, spesifik örneklerle ortalığı toz duman da edebilirdim. Ancak, mezarlıklar aptal kahramanlarla doludur, misali gereğinden fazla iddiayı da gündeme almamak lazım.
Bu konuyu zaman zaman tekrar kaleme alacağız.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.