Bu ülkeyi en üst düzeyde idare edenler ne zaman bu kenti ziyaret etmişlerse, yerel basınımız önemli sorunları kendilerine iletmeyi görev bilmişlerdir. Bu gerçeğin yıllardır tanığıyım.

Cumhurbaşkanı, başbakan, başbakan yardımcıları, bakanlar, hatta genel müdürler kentimizi ziyaret ettiklerinde, önemli sorunlarla ilgili talepleri iletirken, beklentilerimizi de dile getiriyoruz.

Diğer meslektaşlarım gibi, bu köşenin acizane yazarı olarak, kaç cumhurbaşkanı, başbakan, başbakan yardımcısı, bakan ve genel müdüre hitaben yazı yazdığımı gerçekten hatırlamıyorum…

Kime bu kentin sorunlarını iletmemişiz ki?

Hak aleme göç etmiş Süleyman Demirel, Turgut Özal, Bülent Ecevit, Erdal İnönü dahil, son 28 yılda bu kenti ziyaret eden tüm üst düzey devlet yöneticilerine sorunlarımızla ilgili taleplerimizi içeren yazılar yazmış, beklentilerimizi ifade etmişim. Kentime ve sakinlerine karşı görevlerimi bu vesile ile yerine getirmeye çalışmışım.

Değerli Okurlar, bu girişi yapmamın tabiî ki özel bir nedeni var. Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ın kentimizi ziyaretleri vesilesiyle bu değerlendirmeyi yaptım.

Sayın Başbakan, yaklaşan seçim için kentimizi ziyaret ediyor. Seçimleri her zaman fırsat olarak değerlendirmemiz gerektiğine inanıyorum. O nedenle bu kentin sorunlarının çözümüne katkı sunması umuduyla yine görevimi yapmak istiyorum.

16 MAYIS ŞEHİR STADINA YEŞİL ALAN SÖZÜ…

Geçtiğimiz Şubat ayında kentimizi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben de önemli bir yazı yazmıştım. O yazımın son bölümünde gündeme taşıdığım 16 Mayıs Şehir Stadı’nın yeşil alana dönüşmesi talebimizi özellikle Sayın Başbakan’a iletmek istiyorum. Sayın Erdoğan’ın, eski şehir stadlarının çevre düzeni sağlanarak ‘Millet Bahçesi’ olarak halkın istifadesine sunulması ile ilgili açıklamaları nedeniyle bu konuda Başbakan Binali Yıldırım’ın, kamuoyuna bir söz vermesini talep ediyorum. Bunu seçimlerden sonraya bırakmamaları, yapacağı konuşmada bize söz vermelerini talep ediyoruz…

Bakınız, Şubat ayındaki talebimizi nasıl dile getirmişim, ona bakalım: ‘Son olarak 16 Mayıs Şehir Stadı talebimiz var…

Soluduğumuz kirli hava nedeniyle kalp krizleri, yüksek tansiyon, kalp ve akciğer hastalıkları açısından bölge illerini sollayan Batman’ın yeşil alan sorunu var. Yeni yapılan şehir stadı nedeniyle kent merkezinde kalmış 16 Mayıs Şehir Stadının yeşil alana dönüştürülmesi talebimiz var. Batman halkının, Batman kamuoyunun, il yöneticilerinin, çevrecilerin ittifak ettiği bir taleptir. Sayın iktidar Milletvekilimize, Sayın Valimize, eski ve yeni Ak Parti il başkanımıza, herkese sorabilirler. Herkes bu alanın TOKİ’ye verilerek betonlaştırılması yerine yeşil alan talep ediyor. Bu talep ittifakla istediğimizdir. Arz olunur.’

Evet, bu talebimizde ısrarcıyız. Sayın Yıldırım, şu anda mevcut siyasi iktidarın beş milletvekili adayına, iktidar milletvekiline, valimize sorabilir. Eğer beş Milletvekili adayı dahil tüm yöneticilerimiz 16 Mayıs Şehir Stadı için benim gibi düşünmüyorlarsa, yazı yazmayı bırakacağım. Şu halde stat meselesini seçimden sonraya bırakmaya gerek yoktur. Bu konuda kamuoyuna bir söz vermesini talep ediyoruz.

Şubat ayında Sayın Erdoğan’dan ne talep etmişsek, Sayın Yıldırımdan da bunu talep edeceğimden ‘Çözüm Bekleyen Sorunlarımız’ başlıklı yazımdan bir derlemeyi bilgilerine sunuyorum:

‘Yaklaşık beş yüz bin insanın yaşadığı, konumu nedeniyle hava sirkülasyonunun yetersiz olduğu, bu nedenle kötü derecelere sahip, işsizlikte Türkiye birinciliği, istihdamda sonunculuğu yıllardır elinde tutan bir kenttir Batman…

Yıllardır daha yaşanabilir bir kent olması için çabalayıp durduğumuz, şehrimizi ziyaret eden tüm ülke yöneticilerine arzuhalimizi bildirdiğimiz sorunları çözüm bekleyen Batman…

Bugün yine kentimiz için arzuhalcilik yapacağız… Çünkü bu kente karşı sorumluluğumuz var… Kirli de olsa havasını soluduğumuz, fenollü de olsa suyunu içtiğimiz, tüm sorunlarının çözümü için kafa yorduğumuz, değişim ve dönüşümü için çaba harcadığımız, daha yaşanabilir olması için gönüllü olarak vaktimizi ayırdığımız Batman’ımıza karşı sorumluluğumuzu yerine getirmeye çalışacağız…

Evet, bu kez beklentiler çok fazla. Çünkü yığınla sorunumuz var ve yöneticilerin tüm çabalarına karşın çözüme kavuşturulamıyor. Çünkü Ankara’nın desteğine ihtiyaç var…

Bu kentin çözüm bekleyen çok önemli sorunları hakkında yerel basınımızda bugün bolca talep ve bilgi olacaktır.

BİZLER DEĞİL, İL YÖNETİCİLERİ…

Ben farklı bir öneri sunmak istiyorum. Bugün muhalefeti, diğer siyasi partilerin yöneticilerini,

STK temsilcilerini ve bizleri değil, iktidar Milletvekilimizi, Valimizi, Belediye Başkan Vekilimizi, hülasa il yöneticilerimiz ile parti il başkanlarını dinlesinler, onlardan kendilerine sunulacak temel sorunlardan bazıları için Batman kamuoyuna olumlu bir cevap versinler ve beklentilerine yanıt olsunlar…

Halkın, yerel basının, sivil toplum ve demokratik kitle örgütlerinin ülke geneli için genel taleplerinin ülkenin adil yönetilmesi, daha çok hak ve özgürlük ile demokrasi, gelir dağılımında adaletsizliğe izin verilmemesi, kardeşliğin tesisi, ülkemizin muasır medeniyet seviyesini yakalaması, sağlık, eğitim, ulaşım alanlarında daha iyi yere gelmemiz, sosyal ve ekonomik sorunlarımızı öz imkanlarımızla çözmemiz, ülkenin huzur ve selametidir. Bu konularda size gereken güven ve destek verilmiştir. Burada yerel sorunlarımızın çözümü için beklentilerden söz etmek istiyorum.

Evet, bu kentin çözüm bekleyen sorunları var ve gerçekten de Ankara’nın desteğiyle ancak aşılabilir. Aklın yolu bir olduğundan, il yöneticilerimizin, çözüm bekleyen yerel sorunlarımız konusunda size brifing verirken, beklentilerimize cevap olacak dosya sunacaklarına inanıyorum. O nedenle bizleri değil, o brifingdeki sorunların çözümüne destek vermenizi bekleriz.

Bunu neye dayanarak söylüyorum? Çünkü iktidar Milletvekilimiz, Valimiz, Belediye Başkan Vekilimiz ve iktidarın yerel temsilcilerimizin zaman zaman basına yaptıkları açıklamalar var.

Yerel basınımıza dillendirilen taleplerini şöyle sıralayabilirim; Batman, Tıp Fakültesini hak eden bir kenttir. Bu kentin acilen 500 yataklı hastaneye ihtiyacı bulunmaktadır. Batman’ımızı ve üniversitemizi çıkmaz sokaktan kurtaracak yeni bir köprüye ihtiyacı vardır. Batman-Mardin arasını kısaltacak yeni köprü bu kent için elzemdir.

Batman-Sason-Muş yolu kentimizi uçurabilecek bir projedir. DDY raylarının kent dışına taşınması ve hızlı tren projesi ağına dahil edilmemiz. Bu konuda gerekli zemin vardır.

İluh Deresi, bu kentin kangrenleşmiş yarasıdır. İluh Deresi Kentsel Dönüşüm Projesi ile Batman’a en büyük katkıyı sunmuş olacaksınız. İşsizlikte kötü derecelerimiz var, pozitif ayrım istiyoruz.’

Evet, düne ait beklentilerimizi Sayın Başbakanın bilgilerine sunuyoruz. Bu konuda somut açıklamalar, sözler duymak istiyoruz. Bize verilecek sözlerin takipçisi olmak dileğiyle kendisine hoş geldiniz diyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100