**Pandemi sürecinden bu yana enflasyonun en fazla etkilediği ürünlerden olan beyaz eşya ve mobilya fiyatları artışını sürdürüyor. Sıfır ve spotçulardaki yüksek fiyatlar dikkat çekerken, ikinci el ürünlerde de manzara aynı…

“2. EL VE SIFIR ÜRÜNLER
ARASINDA FARK KALMADI”
Beyaz eşya ve mobilya fiyatlarına gelen zamlar, hem vatandaşı mağdur ediyor hem de esnafın satışlarını düşürdü. Daha önce hareketli olan ikinci el piyasası da zamlardan nasibini aldı. Özellikle pandemiden sonra beyaz eşya ve mobilya fiyatlarındaki artış halkın bütçesini zorluyor. Spot beyaz eşya ve mobilya satıcılarından Muhammed Eteker: “Fiyatlar haftalık veya günlük değişiyor. Bu zamlar kâr oranını düşürdü. Pandemiden önce mağazamızın en pahalı buzdolabının fiyatı 4 Bin TL iken şu anda aynı buzdolabı 38 Bin TL. Öncesinde 2. El ürünler de satıyorduk ama zamlardan sonra bu serbest piyasa olduğu için sıfır ürün ile arasında çok az fiyat farkı oldu. Bu nedenle insanların odağı sıfır ürüne yöneldi ve biz de sadece ikinci el ürünleri satmamaya başladık” dedi.

YENİ ÇİFTLER KARA KARA DÜŞÜNÜYOR
Beyaz eşya ve mobilya fiyatlarının artması en çok yeni evlenecek çiftleri zor durumda bıraktı. Mağazalarını ziyaret eden çiftlerin fiyatlar karşısında doğal olarak şaşırdığını da kaydeden işletmeci Muhammed Eteker, sözlerini şöyle sürdürdü: “Evlenme hazırlığı için gelen çift sayısı çok az. Evlilik oranı yüzde neredeyse yüzde 1’e düştü. Bunun en büyük nedeni düğün masrafının ortalama 700-800 Bin TL'yi bulmasından kaynaklanıyor. Fiyatlar hem vatandaşı hem de bizi sıkıntıya bırakmış durumda.” (Gülnaz Gök-Fatma Canpolat)

Editör: Yunus Yasak