“BATMAN’IN POTANSİYELİ GELİŞİME AÇIK”
Görevden uzaklaştırılan Batman Belediye eş Başkanı Mehmet Demir, yerel basın turu kapsamında Batman Çağdaş’a da konuk oldu. Görevde kaldığı 11 ay süre içinde edindiği tecrübe, bilgi ve birikimiyle yeniden Belediye Başkan aday adaylığına başvurduğunu belirten Demir; “80 Yıllık bir şehir olan Batman, hızla gelişen bir yerleşim birimi olduğunu her zaman söylüyorum. Bölgede gelişime açık ve potansiyeli olan iki il var; biri Van, diğeri Batman. Eğer şu ana kadar görevde kalsaydım ve yerime kayyum gelmemiş olsaydı, var olan Batman’dan tamamen farklı bir Batman yaratacaktık. Çünkü bu şehrin potansiyelini bilenlerdenim” dedi. 

“İLUH, PORSUK’A DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİRDİ”
Batman’ın kanayan yarası konumundaki İluh Deresi’nin tıpkı Eskişehir-Porsuk Deresi gibi yaşanılabilir bir alana da dönüştürülebileceğini de ifade eden Demir, şöyle konuştu; “İluh Deresi’nde şimdilerde başlatılan çalışmaların envanterini dönemimizde ortaya çıkarmıştık. Hazırladığımız veriler ışığında  şimdilerde ilerleyen projeler de devam ediyor. İluh Deresi’ni Porsuk’a dönüştürmek bir ütopya değil. Görev sürem içinde üzerinde durduğum projelerden biri de İluh’tu. Ayrıca yılda 5 mahallemizin altyapı-üstyapı çalışmalarının tümünü Beykent şirketi üzerinden de yapmayı planlıyorduk. Dönemim de kapalı  olan 80 sokağı da açtık.”

“KAÇAK YAPILARA KARŞI ÇIKTIK”

Görevde kaldığı süre içerisinde kaçak yapılara karşı olan duruşunu da anlatan Belediye Başkan aday adayı Demir, şöyle devam etti; “Batman Belediyesi’nde şimdiye kadar kaçak yapılara karşı takındığımız tutum, hiçbir dönemde görülmemiştir. Eğer görevim devam etseydi, Çay Mahallesi’nden Belediye’ye kadar olan bölgenin ‘deprem risk’ haritasını çıkaracaktık. Deprem risk analiz raporunu hazırlayacak iki uzman elemanı da İTÜ ve ODTÜ’den  getirecektik. Çünkü bu şehrin deprem risk haritası kaçınılmazdır. Geçen yıl Kahramanmaraş depreminin acı bilançosu önümüzde duruyor. Çarpık kentleşmeye asla müsaade etmedik. Yıkılması gereken yapıları da yıktık.”

ADAY ADAYLARA BAŞARI DİLEDİ
Önümüzdeki günlerde DEM Partisi’nde yapılacak ön seçimde 35 aday adayın yarışacağını da belirten Demir; “Batman Belediye Başkan aday adaylığına başvuran tüm arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Her şeyden önce yerel yönetimde edindiğim tecrübe, bilgi ve birikimimle Başkan aday adayı oldum. Partimizde ön seçim önemlidir. Yerel demokrasinin ilk ayağı da ön seçimdir. Kentin kaderini değiştirecek bir perspektiften yana delegelerimizin tercihlerini yapacaklarına inanıyorum. Gerek teknik donanım gerekse de yerel yönetimdeki olumsuzluğu düzeltecek planlara da hazırız. Delegelerimizin de bu doğrultuda oy kullanacaklarına inanıyorum” diye konuştu. 

Editör: RECEP AKIN