ENGELLİLERİN SORUNLARI ÇÖZÜM BEKLİYOR”
Batman Üniversitesi Öğrenci İşleri Dairesi Şube Müdürü Bedük, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Batman’da engellilerin karşılaştığı sorunlara bir kez daha dikkat çekti. Seçim bölgesi Batman’da bir dizi incelemelerde bulunan Milletvekili Ferhat Nasıroğlu’na, Batman’daki engellilerin yaşadığı sorun ve sıkıntıları anlatan Bedük, “Engelli arkadaşlarımızın yaşadığı bir dizi sorun ve sıkıntılar var. Batman’ın çok amaçlı spor kompleksi, yüzme havuzu ve fizik tedavi merkezine de gereksinimi var. Engelli akü araçların şarj istasyon yerlerinin artırılması ve parklarda da priz sayısının artırılması gerekiyor” dedi.

“KARAYOLLARI ASANSÖR KAZANDIRMALI”

Karayollarının Batman şehir içindeki üst geçitlere ‘asansör’ kazandırmasının gerektiğini ifade eden Bedük, “Üst geçitlerde asansör bulunmadığından engelli kardeşlerimiz büyük sıkıntı yaşıyor. Üst geçitlere asansör de eklenebilir. Kamu kurum ve kuruluşlarının bazıların da engelli rampası yok. Bazılarında ise rampa konulan seyyar asansörler ise sürekli arızalı durumda. İbadet evlerinde engellilerin rahatlıkla abdest alabilmeleri için rahat bir mekan ve klozet tarzda lavabolar da yapılmalı. Otobüslerin çoğunda rampalı biniş uygulaması yok. Otobüslerin tümü engellilere göre tasarlanmalıdır” diye konuştu.

“OKULLARDA ASANSÖRLER KAPALI”

Bedük, şöyle devam etti: “Batman’da okulların çoğunda asansörler kapalı durumda. Engelli öğrenciler ve hamileler için asansörlere kartlı sistem getirilmeli. Şehir Stadında engellilere yer tahsis edilmeli. Havuzlarda da engelliler için rahat bir alan belirlenmelidir. Seyyar asansörün kurulmasıyla engelliler spor müsabakalarını rahat izleme imkanı bulacak. Görme engelliler için de kurum ve kuruluşlarda kabartmalı geçiş güzergahları yaygınlaştırılmalı. Şehrimizde halen bazı kurumlarda kabartmalı geçiş güzergahları yok. Batman’da ATM’lerin önünde rampaların olmaması engellileri zor durumda bırakıyor.” (Nezahat Sumbül)

Editör: Yunus Yasak