**Batman Belediyesi Sağlık Merkezi Diyetisyenlerinden Pelda Tüzün, havaların ısınması ile birlikte sağlıklı beslenmenin önemine değindi. Tüzün: “Tuz, vücuttaki su kaybını arttıracağından tuz tüketimine sınırlama getirilmelidir. Birçok kişi yemeklere daha az tuz koyduğunu söylese de hazır ve paketlenmiş gıdalardan da uzak durmak gerekir. Bu gıdalar yüksek oranda tuz içerir” diyor.

YAZ MEVSİMİNE DİKKAT
Yaz mevsimi öncesi ve havaların ısınmasıyla birlikte uzmanlar, sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çekti. Batman Belediyesi Sağlık Merkezi Diyetisyenlerinden Pelda Tüzün, sıcak havalarda beslenmeye dair önemli bilgiler paylaşarak: “Yaz aylarında hava sıcaklıklarının artması birtakım sağlık sorunlarını ortaya çıkmasına sebep oluyor. Vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır. Yaz aylarında özellikle yüksek tansiyon, kalp yetmezliği ve koroner kalp hastalıklarında artış gözlenmektedir. Sıcaklığın artması ile birlikte vücuttan ter ile öncelikle sıvı, potasyum ve sodyum gibi birçok mineral kayıpları olur bunun sonucu, bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri de görülebilmektedir” dedi.

TÜTÜN SADECE KULLANANI DEĞİL KULLANMAYANLARI DA ETKİLİYOR TÜTÜN SADECE KULLANANI DEĞİL KULLANMAYANLARI DA ETKİLİYOR

AĞIR İŞLERDE ÇALIŞANLAR DİKKAT
Diyetisyen Tüzün, şöyle devam etti: “Su gereksinmesi hava sıcaklığı, vücut yapısı, fiziksel aktivite ve tüketilen diyete göre değişir. Sıcak havada, fazla fiziksel aktivite yapıldığında ve diyette protein ve tuz miktarı fazla olduğunda terleme ve böbrekler, ateşli hastalıklarda solunum, ishalde bağırsak yolarıyla   su atımı  yükselir ve su/sıvı gereksinimi artar. Su kaybı sonucu plazma yoğunluğunun yüzde 1 oranında artması ile susama merkezi uyarılır ve susama duygusu gelişir. Ancak suyla birlikte sodyum, potasyum gibi mineraller de kaybedildiği zaman susama merkezi uyarılmaz ve susama duygusu gelişmez. Ağır ve tehlikeli işler kapsamında çalışan işçiler başta olmak üzere sıvı alımı, susama duygusuna bakılmaksızın sağlanmalıdır. Özellikle sıcak ortamlarda çalışan işçiler, sıvı elektrolit dengesizliği ve bunun sonucunda dehidrasyon yaşayabilecekleri için yeterli miktarda temiz su alımına dikkat etmelidir.”

“TUZU SINIRLAYIN”
Yaz mevsiminde tuz tüketiminin sınırlandırılması gerektiğini de ifade eden Tüzün: “Tuz, vücuttaki su kaybını arttıracağından tuz tüketimine sınırlama getirilmelidir. Birçok kişi yemeklere daha az tuz koyduğunu söylese de hazır ve paketlenmiş gıdalardan da uzak durmak gerekir. Çünkü bu gıdalar yüksek oranda tuz içerir. Bunun yanı sıra yaz aylarında çokça tüketilen gazlı içecekler de içerdiği tuz sebebiyle tüketilmemelidir. Bunun yerine taze sıkılmış meyve suları, düşük sodyumlu sodalar tercih edilebilir. Yaz aylarında sağlıklı beslenmenin en önemli kurallarından biri de doğru pişirme yöntemini seçmektir. Bu noktada yağda kızartmalar yerine çok daha sağlıklı olan ve yiyeceklerin besin değerini koruyan ızgara yöntemi tercih edilmelidir. Sindirim sistemini zorlayan baharatlı ve yağlı yiyecekler yerine daha çok az yağda ızgara olarak pişirilmiş sebze, balık veya tavuk eti tercih edilmelidir” dedi.

BU BESİNLERE ÖNCELİK VERİLMELİ
Yaz mevsiminde tüketilmesi gereken besinlere de dikkat çeken Tüzün: “Tüm bunların yanı sıra; -Kolesterolün vücuttan atılmasını sağlayan baklagilleri bol tüketin, -Kan şekeri dengesini ayarlamak için çok şekerli meyvelerden uzak durun, -Tok tutan ve lifli olması sebebiyle sindirimi kolaylaştıran yulaf ezmesi tüketin, -Ter ile vücuttan atılan mineralleri yerine koymak için doğal soda için, -Tatlı tercihinizi şerbetli tatlılar yerine dondurmadan yana kullanın.” (Gülnaz Gök)