*Batman Çayı havzasındaki köylerde mısır ekimi yapan çiftçilerin, yaban domuzlarla başı dertte. Mısır ekili tarlalara zarar veren yaban domuzlar için köylüler, 7/24 nöbet tutuyor.  

DOMUZ SALDIRISINA NÖBET
Batman Çayı yatağındaki Demirlipınar, Yediyol, Bıçakçı, İkiztepe ve Kocalar köyleri ile Diyarbakır’ın Silvan ilçesine bağlı köylerin de bulunduğu Batman Çayı kenarındaki dönümlerce mısır ekili alanlara zarar veren yaban domuzlar için köylüler, günlerdir nöbette. Av yasağını göz önünde bulunduran çiftçiler, domuzları tarlalarından uzak tutmak için av tüfekleriyle havaya ateş açıyor. Ziraat Odası ve Tarım İl Müdürlüğü’nden yardım isteyen mısır üreticilerinden Süleyman Titiz, Ramazan Yılmaz, Beşir Onat ve Masum Ömeroğlu; “Yaklaşık 500 dönümlük mısır ekili tarladan 100 dönümüne hasar veren yaban domuzlar yüzünden günlerdir gözümüze uyku girmiyor. Toprağı eşeleyerek tohumu toprak altından çıkarıp yiyen yaban domuzlarla başımız dertte” dediler.

“DOMUZ SÜRÜLERİYLE BAŞ EDEMİYORUZ”
20-30’ar Sürüler halinde Batman Çayı yatağındaki çalı ve sazlıklar arasında gündüzleri gizlenen yaban domuzların mısır ekili tarlalara büyük hasar verdiğini söyleyen Demirlipınar köy sakinlerinden Süleyman Titiz ve Ramazan Yılmaz, şunları kaydettiler; “Tarlaya attığımız mısır tohumu daha yeşermedi. Yaban domuzların, toprak altındaki tohumun büyük bölümünü tarla sürer gibi eşeleyip çıkarmasına şaşırdık. Tarlada nöbet tutuyoruz ama karanlığın çökmesiyle domuz sürüleri mısır ekili alanlara dadanıyor. Onları görünce havaya ateş açıyoruz. 12 Kilogramlık tohumun torbasını 8 bin TL’ye alıyoruz. Domuzlar tarlaya büyük hasar verince ikinci kez tarlayı süreceğiz.” Batman Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş, mısır üreticilerinin zor durumda olduğunu belirterek; “Yaban domuzlara önlem alınsın istiyoruz” diye konuştu.

“HASAR TESPİTİ YAPILSIN”
2023-2024 Av sezonunun Mart’ın ilk haftasında sona erdiğininin farkında olduklarını söyleyen Batman Çayı kenarındaki mısır üreticileri, şöyle konuştular; “3 Mart öncesine kadar Salı günleri domuz avı yapılabiliyordu ama av sezonunun bitişiyle yaban hayvanlarına dokunamıyoruz. Domuzlar ürünlerimize ciddi hasar verince Tarım Teşkilatının yanı sıra Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne de başvurduk. Avcı Dernekleri ile irtibata geçecek olan Doğa Koruma Teşkilatının denetimli avcılar eşliğinde Batman Çayı kenarında mevzuatta belirtildiği şekilde ‘Sürek Avı’ denilen domuz avı yapmasını istiyoruz. Şimdiden önlem alınmasını istiyoruz. Domuzlar ilerde mısır koçanlarına da büyük hasar verecek.” (Çağdaş Özel)

Kaynak: ÇAĞDAŞ ÖZEL