İLK SU BASKININI 1926’DA YAŞADI
Batman’ın Sağlık Mahallesi’nde yaşamını sürdüren 92 yaşındaki Tahir Örüt, çocukluğunun geçtiği Elmedina’nın son dönemlerini Batman Çağdaş’a anlattı. Elmedina’nın yaşadığı iki su baskınından sonra tamamen Batman Çayı’nın altında kaldığını söyleyen 9 çocuk babası Örüt; “Elmedina, eski yerleşim birimi Batman Çayı’na komşu olan şimdiki Diktepe (Xıncıka) Köyü’ne komşuydu. Diktepe, Elemdina’nın sular altında kalmasının ardından oluşan bir yerleşim birimidir. Diyarbakır’ın son ilçesi olan Elmedina, 1926 yılından başlayarak 1940’lı yıllara kadar meydana gelen sel baskınlarından  sonra haritadan silindi” diye konuştu.

“ELMEDİNA SONRADAN BEŞİRİ ADINI ALDI”
1940 Yılına kadar Elmedina’nın son evlerinden bir kaçının yakınlarına ait olduğunu belirten Elmedina’nın yaşayan tarihi konumundaki Tahir Örüt, şunları kaydetti; “Çocukluğumun geçtiği Elmedia’yı dün gibi hatırlıyorum. Kaymakamlık binası Beşiri’ye taşınmıştı ama su altında kalan Kaymakamlık binası ve Saray dedikleri mahallede Süryaniler ile bazı Ermeni aileler de yaşıyordu. Geçimimizi o zamanlar tarım ve hayvancılıkla sağlıyorduk.  Batman Çayı yatağı çok genişti. Karşıya geçebilmek için keleklerle yolculuk yapardık. 1940’larda Elmedina tamamen su altında kalınca eski Elmedinalılar, İkiztepe, Balpınar,  Yeniköy ve Silvan’a yerleşti. Biz de Batman’a geldik.”

Elmedina

“O ÇEVREDE ANTİK YERLEŞİM BİRİMLERİ VAR”
Batman Çayı’nın yuttuğu Elmedina’nın çevresinde son antik yerleşim birimlerinin de olduğunu ifade eden Örüt, şöyle devam etti; “Elmedina’nın çok yakınında Kale-i Şadian Tepesi’nde halen eski dönemlerden kalma bazı binaların izi var. Rivayetlere göre 1530’lu yıllarda burada oturanlar yıllık 500 akçe vergi verirdi. 1926’dan Sonra Beşiri Qubin Köyü’ne Elmedina Kaymakamlığı taşınınca o güzel ilçe de tamamen yerini Batman Çayı sularına bıraktı. Elmedina,  taşındıktan sonra da bir süre Diyarbakır’a bağlı olan 18 ilçeden biriydi. Halen çocukluğumun geçtiği  Elmedina’da eski mezarlıklar bölgesi ile  binaların nerede olduğunu bilenlerdenim.” (Çağdaş Özel)

Muhabir: NEZAHAT SÜMBÜL