*Türkiye’de 83 yıl önce dönemin Başbakanı Dr. Refik Saydam, o ana kadar görmediği ve bilmediği ‘Kara altın’la Raman-1 kuyusunda tanışmıştı. Kuyudaki petrolü koklayan eski Başbakan merhum Saydam’dan yıllar sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Gabar’da çıkan yüksek graviteli petrolü, TV stüdyosundaki gazetecilerle kokladı.

YUMURTANIN KOLİSİ 55 TL YUMURTANIN KOLİSİ 55 TL

YILLAR GEÇSE DE ‘KARA ALTIN’
‘Kara altın’ yıllar geçse de yer altının en zengin madeni olma özelliğini koruyor. Tarih, 1 Mayıs 1940. Başbakan Dr. Refik Saydam, Türkiye’de ilk petrol keşfinin yapıldığı Maymuniye boğazında Raman-1 kuyusunda çıkan petrolle tanışınca, sevincinden petrolü koklamıştı. Dönemin MTA Genel Müdürü Hadi Yener’den bilgi aldıktan sonra eski İktisat Bakanı Hüsnü Çakır’la birlikte sondaj kulesine çıkan Saydam, hep duyduğu, ancak o ana kadar görmediği, bilmediği ‘kara altın’la Raman-1 kuyusunda tanışmıştı. Petrolü koklayan merhum Başbakan Dr. Saydam’ın ‘kara altın’ mutluluğu objektiflere böyle yansımıştı.

GABAR PETROLÜNÜ KOKLADILAR
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, önceki akşam CNNTÜRK TV’nin konuğuydu. Türkiye’nin ilk petrol dağı Raman ve Gabar’da çıkan petrolün keşfinin hikayesini anlatan Bakan Dönmez, Türkiye’de bu yıl günde 100 bin varil üretimi planladıklarını söyledi. Gabar’da üçüncü petrol kuyusunun da açıldığını ifade eden Dönmez: “Gabar’da 100 bin varil petrol keşfini yaptık. Şehit Aybüke Yalçın-1 kuyusunda 2 bin 600 metre derinlikte petrole rastladık. Bu sahada 3’ncü kuyu da açıyoruz. Coğrafi koşulların zor olduğu bölgedeyiz. İlk kuyuda alınan petrol Batman Rafinerisi’ne sevk ediliyor. Bu sahada ilk etapta Türkiye’nin günlük petrol ihtiyacının 10’da birini karşılayacak” dedi. (Haber Merkezi)