*Yeni yılın yaklaşmasıyla vatandaşları, gıda ürünlerine gelecek ‘zamlar’ tedirgin etti. Asgari ücrete gelen zamla endeksli temel gıda ürünlerinin yükselişe geçtiğini belirten bazı vatandaşlar: “Asgari ücrete zam gelir gelmez bu oran, yeni zamlarla eriyor. Yeni yılda fırsatçılara radikal denetimler gelmeli” diyorlar.

GÖZLER GIDA ÜRÜNLERİNDE
Yeni yıla sayılı günler kala gözler asgari ücret ve gıda ürünlerine çevrildi. Her yeni yıl öncesi fırsatçıların asgari ücrete zam sonrası temel gıda ürünlerine uyguladığı yüksek zamlar, vatandaşları tedirgin ediyor. Asgari ücret açıklanmadan yumurta başta olmak üzere bazı süt ürünlerinde artış yaşandığını belirten bazı vatandaşlar, ilgili kurumlardan radikal denetimler bekliyor. Gazetemize ulaşan bazı vatandaşlar: “Özellikle son 2-3 yıldır asgari ücret ve memur maaşlarına yapılan zamlar sonrası temel gıda başta olmak üzere birçok eşyaya da aynı oranla zam yapılıyor. Böylesi bir ortamda enflasyonun düşüşünü beklemek hayal olur. Başta tedarikçiler olmak üzere bu konuda fırsatçılık yapanlara göz açtırılmamalı” diyorlar.

“YUMURTADAKİ ARTIŞ ARAŞTIRILSIN”
Son 1 ayda en fazla artış gösteren ürünlerin başında yumurtanın olduğunu belirten vatandaşlar, bu alana yönelik araştırma yapılması gerektiğini söyledi. En önemli besin kaynaklarından olan yumurta fiyatının son 20 günde peş peşe zam yediğini belirten vatandaşlar: “Üreticilerin özellikle Rusya başta olmak üzere Avrupa ülkelerine ihracata yönelmesi nedeniyle iç piyasanın dengesi bozuldu. 20 Gün önce 80-90 bandında olan bir koli yumurta 110 TL’ye çıktı. Yeni yılda yeni zamlar bekleniyor. Başta Ticaret Bakanlığı olmak üzere ilgili kurumların bu alanda ciddi denetim yapmasını istiyoruz” diyorlar. (Çağdaş Özel)

Editör: Admin