*DEM Parti Batman Milletvekili Zeynep Oduncu, Batman Çayı kıyısına yapılması planlanan yeni OSB’lerle ilgili Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye soru önergesi yöneltti.

“ÇAY KIYISI, TARIMSAL ALAN İÇİN KULLANILMALI”
Batman Milletvekili Zeynep Oduncu, Batman Çayı bölgesine yapılması planlanan Organize Sanayi Bölgeleri için TBMM’ye soru önergesi sundu. Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye soru önergesi yönelten Milletvekili Oduncu: “Geçtiğimiz yıl Batman Valiliği tarafından Batman Çayı havzasına yapılacağı duyurulan Organize Sanayi Bölgesi (OBS) projesi Batman kamuoyu, çevre ve sivil toplum kuruluşlarının itirazlarına rağmen hayata geçirilmek istenmektedir. Projeye ilişkin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan henüz onay çıkmamış olmasına rağmen OSB inşaatının alt yapısı için çalışma başlatılmıştır. Batman Çayı havzası kentin batısını boydan boya çevreleyen ve kentin temiz içme sularının yer aldığı bölgedir. Kentin su ihtiyacını karşılamasının yanı sıra 100'ün üstünde kuşun üreme ve yaşam alanını da oluşturmaktadır. TMOBB Batman İKK ve ekolojistlerin değerlendirmesine göre yapılması planlanan OSB sebebiyle temiz içme sularına karışacak en ufak bir sızıntı Batman halkının temiz su ihtiyacını direkt etkileyecektir. Tarım açısından yüksek verimli bir toprak yapısına sahip olması tarımsal amaçlı olarak değerlendirilmesi Batman halkı için çok daha faydalı olacaktır” dedi.

“PROJEYE ONAY VERİLECEK Mİ?”
Milletvekili Oduncu’nun Bakan’a yönelttiği soru önergesi şöyle; “-Organize Sanayi Bölgesi yapmak için mera alanları yerine Batman Çayı kıyısının tercih edilme gerekçesi nedir? -Yapılması planlanan proje için Batman'daki STK'lar ve çevre derneklerinin görüş ve önerileri alınmış mıdır? - Batman’da çevre örgütleri ile sivil toplum kuruluşlarının itirazlarına rağmen yapılmak istenen Organize Sanayi Bölgesi (OSB) projesine onay verecek misiniz? - Hayata geçirilmesi durumunda söz konusu projenin bölgede yaşayan yurttaşlar ve çevre üzerindeki olumsuz etkileri göz önünde bulundurulmuş mudur? Projenin yaratabileceği tahribata karşı alınmış bir önlem var mıdır? -Bir kentte Organize Sanayi bölgesinin yapılacağı alan hangi usul ve esaslara göre belirlenmektedir? Alan belirlenirken hangi bakanlıklar, kurum ve kuruluşlar, meslek odaları ile demokratik kitle örgütlerinin görüşlerine başvurulmaktadır?” 

Editör: ZİNET GÜLER